Finance

10 tipů, jak zvládnout první semestr

Nový semestr se rozjíždí a studenti zjišťují, co všechno je třeba splnit. Kolik seminárních prací bude třeba odevzdat a jak dosáhnout kýžených kreditů. Jestliže vás semestr děsí, podívejte se na deset tipů, jak ho zvládnout bez stresu.

1.  Dobře se připrav

Za kolik kreditů? Jaká je úspěšnost? Absolvoval ho někdo z tvých známých? Kolik se píše testů a v jakých týdnech? Čeká tě ústní zkouška? Udělej si tabulku a měj jasný přehled o tom, co tě čeká.

2.  Ty správné materiály

Snaž se množství materiálů ke každému předmětu minimalizovat. Vycházej ze zápisků, které jsou k dispozici a pouze je doplňuj svými vlastními, nebo doplňuj informace rovnou do prezentací.

3.  Vypracování seminární práce

Na všechno nemusíš zůstat sám. Stále více studentů využívá možnosti vypracování seminární práce na zakázku, později třeba i vypracování bakalářské práce. Proč se zbytečně stresovat, když je možné, aby ti se školní prací někdo zkušený pomohl?

4.  Facebookové skupiny

Každá škola a většinou i ročník má svou facebookovou skupinu. Tam se toho ale ve finále moc nedozvíš. Klíčové je přidat se do skupin konkrétních předmětů. Právě tam najdeš ty nejaktuálnější a nejžhavější novinky.

5.  Spolužáci a kamarádi

Snaž se hledat kamarády všude, kde se dá. Nejenže přátel není nikdy dost a budeš mít nový parťáky na party i studijní večery, ale občas se může stát, že ti pošlou nějaký ty zápisky, nebo mají o fous víc informací o předmětu než ty.

6.  Nic neodkládat…

Snaž se volnější první týdny využít na maximum. Máš mít na nějaký předmět prezentaci? Dej si ji mezi prvními. Máš napsat několik seminárek? Začni s nimi hned. Stoprocentně se to vyplatí.

7.  V první řadě základy

Můžeš se učit od rána do večera a stejně se nenaučíš všechno. Když bude profesor chtít, vždycky může dát do testu něco, co nikdo neví. Hlavní je umět základ a především látku pochopit. Pokud jí budeš rozumět, dokážeš o dané problematice přemýšlet v širších souvislostech a nakonec se dobereš ke správnému řešení.

8.  Postupuj podle priorit

Seminárka zeje prázdnotou, ze čtyř úkolů máš s bídou dva a látku, ze které píšeš test, jsi ještě neviděl. Zkrátka, pokud občas nevíš, kde ti hlava stojí, postupuj podle priorit a deadlinů.

9.  Dílčí cíle a odměny

Zvládl jsi prezentaci? Dostal jsi z testu hodně bodů? Pak největší odměna je radost z dosažených výsledků. Ale proč si neudělat život ještě hezčí? Takový dobrý oběd, kafe, nebo něco pěkného na sebe si zkrátka zasloužíš.

10. Hlavně v klidu…

To, že nestíháš a máš někdy pocit na zbláznění, je vlastně super! Jak to? No především to signalizuje fakt, že žiješ a nesedíš jen u stolu zavalený skripty. A nezapomeň, že jsou to překážky, které nás posouvají kupředu.