Finance

3 tipy pro plánování rodinného rozpočtu

Plánování rodinných financí by mělo být běžnou praxí. Rozhodně není dobrou strategií žít od výplaty k výplatě, i když může se stát, že neexistuje jiné řešení. Dobrým plánováním si však můžete ušetřit řadu starostí a vrásek vzniklých z akutního nedostatku peněz. Podívejte se na 3 tipy, které vám mohou pomoci lépe zvládat měsíční přehled o financích a jejich správném rozvržení.  

Sepište si pravidelné příjmy a výdaje 

Klasická metoda, která může pomoci s ujasněním základních příjmů a výdajů. Udělejte si dva sloupečky. Jeden pro příjmy a druhý pro výdaje. Snažte se připravit si přehled průměrného měsíce, kam uvedete výdaje za nájem, jídlo a další nezbytné potřeby. Do druhé části dáte své pravidelné příjmy. Jakmile uvidíte černé na bílém, jestli jste v plusu či snad dokonce v mínusu, můžete naplánovat, co s rodinným rozpočtem provedete. Rozhodněte se, jestli máte prostor například pro investice či naopak musíte optimalizovat své zbytečně vysoké náklady.  

Používejte mobilní aplikace 

V dnešní době plné chytrých mobilních telefonů jsou možnosti aplikací téměř neomezené. Jedním z praktických způsobů využití je také plánování a přehled nad rodinným rozpočtem. Vyberte si některou z nabízených aplikací a postupně zapisujte své výdaje. Na konci měsíce uvidíte součet všech výdajů i jasný přehled o tom, za co utrácíte nejvíce. Možná vám to pomůže uvědomit si, na kterých položkách můžete ušetřit a jaké výdaje patří mezi ty opravdu nezbytné.  

Počítejte i s nutnou rezervou 

Nikdy nevíte, co se může přihodit a kdy budou potřeba finanční prostředky pro úhradu nečekaných výdajů. Přesně pro takové situace je potřeba mít připravenou rezervu. Její výše by se měla pohybovat alespoň pro pokrytí 3 měsíců běžného života. Pokud jsou tedy vaše měsíční výdaje například 25 000 korun, měla by vaše pohotovostní rezerva být alespoň 75 000 korun. Tento finanční polštář může pomoci i s překonáním doby, než si najdete nové zaměstnání.