Finance

V čem spočívají výhody nebankovního financování pro podnikatele?

Přemýšlíte o tom vzít si půjčku, ale nevyznáte se na našem finančním trhu? Není divu, finanční gramotnost bohužel pro mnoho lidí není zrovna samozřejmostí. Na školách se nic podobného neučí, a tak si každý shání informace sám. Velmi často se také může stát, že nepoučený člověk naletí podvodníkům.

Proto toto shrnutí informací o nebankovních půjčkách s upozorněním na všechna jejich úskalí může být opravdu přínosné. Pokusíme se vás provést světem výhod nebankovních půjček a upozornit vás na možná rizika při jejich sjednávání.

Odlišnosti nebankovní půjčky

Kromě bank mohou poskytovat půjčky také různé nebankovní instituce. Jak se liší nebankovní půjčka od té bankovní?

  • V případě bankovní půjčky potřebujete potvrzení o příjmu od zaměstnavatele nebo daňové přiznání (jste-li OSVČ) a dále minimálně dva doklady. U nebankovních půjček v případě mikropůjček potvrzení shánět nemusíte a vystačíte také většinou maximálně s jedním dokladem.
  • U bankovní půjčky musíte absolvovat pohovor s bankéřem, který složitě a zdlouhavě prověřuje vaši bonitu, ptá se vás na citlivé informace ohledně příjmů a finančních plánů do budoucna. Pokud si půjčujete u nebankovní instituce, nic podobného vám nehrozí.
  • Mnohem méně papírování zjednodušuje uzavření nebankovní půjčky v porovnání s její bankovní konkurencí.
  • Peníze získáte velice rychle, to ovšem většinou dnes platí i u banky. Jenže u malých nebankovních půjček získáte prakticky obratem informaci, zda vám byl úvěr přidělen a hned se řeší se podrobnosti. Tím se podstatně zrychluje celý proces sjednávání půjčky.
  • Úvěr je otevřen prakticky komukoli. Kritéria pro jeho udělení jsou u nebankovních společností mírnější než u bank.

Tyto výhody jsou ovšem spojeny i riziky. Nenechte se proto jimi ukolébat.