Finance

Češi si nemohou stěžovat, jsou dvakrát bohatší než Slováci

Kolem peněz se točí dnešní svět. Lidé chtějí mít to nejlepší, co mají ostatní, aby nevybočovali z řady. Jenže mnohdy si neuvědomují, že někdy nemohou mít všechno, co ostatní, protože na to zkrátka nemají peníze. Každý chodí do svého zaměstnání a už je jedno, jestli ho to baví či nikoliv, protože zaměstnání je zdroj příjmů, které v dnešním světě, v němž si všechno koupíme za peníze, zkrátka potřebujeme. Jenom málokdo má to štěstí, že může dělat, co ho skutečně baví.

Nicméně ať už vyděláváme jakkoliv moc, většinou nikdy nejsme spokojeni s naším výdělkem. Většinou bohužel nadáváme na cifru, kterou vidíme na výplatnici, a chceme ještě víc. Přesto bychom si neměli stěžovat, naši bratři Slováci jsou totiž na tom mnohem hůře.

Podle aktuální studie, která je stará sotva pár týdnů, přišlo najevo, že Češi jsou dvakrát bohatší než Slováci. Kdo by to byl čekal, že ano? Pojďme si říct, jak jsme na tom porovnání nejen se Slováky, ale také s celou Evropou.

I přes zpomalení růstu čistého bohatství jsme na tom lépe

V porovnání s loňským a letošním rokem výrazně zpomalil růst čistých bohatství českých domácností i přes tak skvělou ekonomiku. To však nic nezměnilo na výsledcích. České domácnosti jsou přece jenom bohatší než ty slovenské. Dokonce jsou druhé nejbohatší z celé východní Evropy. V porovnání s bratry Slováky jsme však opravdu o dvojnásobek bohatší.

Těmito studiemi prošlo konkrétně 53 zemí. Z tohoto celkového čísla jsme se umístili na 29. místě, což je rozhodně úspěch, i když vloni jsme byli o dvě místa výše.

Kolik vydělá průměrná česká domácnost?

Podle této studie vyplývá na povrch taky to, jaké je čisté bohatství na obyvatele v Česku. Jedná se zhruba o 328 tisíc korun, což je na eura zhruba 12 630 euro. Co se týče slovenských obyvatel, tak na ně spadá jmění v hodnotě 160 tisíc korun, tedy zhruba šesti tisíc euro.