Finance

Česká koruna jako silná měna. Jak silná bude letos?

Pokud plánujete navštívit nějakou zemi světa během letošního roku, určitě vás potěší, že nebudete muset tolik utrácet za směnu financí. Podle mnohých analytiků se totiž české koruně nebývale daří a je opravdu velice silná v porovnání s ostatními měnami. Podle zmíněných analytiků vstoupila česká koruna do roku 2020 s velkým úspěchem. Dostala se hned po překlenutí roku na svou nejsilnější úroveň oproti euru, a to na kurz 25,23. Analytici tvrdí, že zanedlouho překoná i svůj rekord, k němuž ostatně nemá vůbec daleko.  

Výrazné sílení letos neočekáváme 

I když analytici tvrdí, že by koruna mohla posílit na svou rekordní hodnotu vůči euru, nebude se nakonec jednat o výrazné sílení. Zesílit už může jenom o trochu, aby byl rekord pokořen. Pokud však očekáváte výrazné posílení koruny vůči euru nebo vůči jiné měně, pravděpodobně se toho letos nedočkáte.  

Je však třeba konstatovat, že vše závisí na ekonomickém růstu, a to jak na globálním ekonomickém růstu, tak na tom tuzemském. Bohužel jsou mezi námi jedinci, kteří se zarytě domnívají, že přijde ekonomická krize či výrazné zpomalení ekonomiky, což by na korunu nemuselo mít dobrý vliv.  

Posílení koruny bylo pro mnohé překvapením 

I když někteří o koruně ani chvilku nepochybovali, našli se jedinci, pro které bylo posílení koruny opravdu nebývalým překvapením. Posílení koruny bylo překvapením především z toho důvodu, že nedávno došlo k eskalaci napětí ve světě, což by mělo mít spíše negativní dopad na českou měnu. Jiní se však domnívají, že koruna by měla být ještě silnější, ale s aktuální sílou české měny jsou poměrně spokojeni.  

Koruna jako investice 

Mnozí zahraniční investoři nakoupili českou měnu jako velkou investici. Těm se nyní začíná blýskat na zlaté časy, aktuálně mohou českou měnu prodat za velice draho. Pokud by se však stalo, že by investoři najednou začali své pozice vůči koruně uzavírat, mohlo by dojít k oslabení české měny.