Česko se dostalo mezi padesát nejlepších zemí pro podnikání

Není tomu tak dávno, kdy došlo k vyhodnocení zemí, jež jsou nejlepší pro podnikání. Dokonce se mezi první padesátkou objevila i Česká republika, která se umístila na skvělém jedenačtyřicátém místě. Vůbec nejlepší zemí pro podnikání se stal Nový Zéland, hned za Novým Zélandem stojí Singapur a Hongkong.  

Žebříček nejlepších zemí pro podnikání se stanovuje každým rokem na základě studií, které se různě porovnávají. I když se naše zemička, která je označována za srdce Evropy, nachází mezi první padesátkou, oproti loňskému roku si rapidně pohoršila. Letos se umístil na zmiňovaném jedenačtyřicátém místě, vloni se však dostala na pětatřicáté místo. Letos podle dostupných údajů získala něco málo přes 76 bodů, po přepočtení je to však zhruba stejně jako vloni. Jenže některé země si zkrátka polepšily.  

V čem je Česká republika dobrá? 

Jak již bylo zmíněno, v rámci tohoto žebříčku dochází k různému porovnání studií a výsledků. Ukázalo se, že letos se Česku daří hlavně na poli zahraničního obchodu.  

Na čem musí Česká republika ještě zapracovat? 

Co však není zrovna chvályhodné, jsou podmínky pro zahájení podnikání. Pokud by se hodnotilo jenom toto, skončili bychom na 134 místě. A co se týče podmínek pro získání stavebního povolení, na tom jsme ještě hůře. Pokud by se žebříček stanovoval jen na základě získání stavebního povolení, skončili bychom na 157 příčce.  

Co všechno se hodnotí  

Kromě zmíněných kritérií se hodnotí také to, jaké jsou v dané zemi podmínky pro získání elektřin, jaké jsou podmínky pro registraci majetku nebo pro získání úvěru. Také se berou v potaz podmínky pro placení daní nebo řešení platební neschopnosti. 

Jaké země jsou na tom lépe než Česko? 

Nabízí se také otázka, jaké země jsou na tom podstatně lépe než Česká republika. Před námi se umístilo na lepším místě sousední Slovensko a Polsko, dvaadvacáté skončilo Německo. Na druhou stranu je na tom nejhůře Somálsko, které skončilo naprosto poslední.