Finance

Dotace lze získat i na elektromobil. Koho požádat?

Finanční příspěvky z dotačních programů už pár let podporují zájemce o koupi nějakého úsporného opatření, které by vedlo ke snížení dopadů na životní prostředí. Zatímco někdo žádá o dotace na výměnu oken, jiný zase o dotace na zateplení. Do hry se však dostávají i dotace na elektromobily, které jsou pro řadu opravdu velice atraktivní záležitostí. A nelze se tomu divit, protože ve vozidlech poháněných na elektrický pohon je podle mnoha automobilek budoucnost.  

Že o elektromobilu také uvažujete? Pak se nabízí otázka, jak takovou dotaci získat a jak ji vlastně může člověk získat. P 

Sledujte několik výzev a dotační programy 

Aktuálně dostávají podnikatelé minimálně čtvrt milionu korun v rámci dotačních programů. Peníze jsou ale také rozdělovány mezi majitele bytových domů nebo samosprávu. Nově se stále více výzev týká pořízení elektrického vozidla, proto pokud přemýšlíte nad jeho koupí, raději sledujte výzvy a dotační programy, které finanční prostředky nabízí. 

Dotace na elektromobil lze vesměs získat dvěma způsoby, a to když budete naprosto samostatní a budete sami sledovat weby jednotlivých programů, nebo jestli využijete prostředníka čili že veškeré formality necháte na profesionálovi, který nejen dotace vyhledá, ale také zařídí nejvhodnější dotaci. 

Rok 2021 plný výzev 

Pokud bychom se měli ohlédnout za dosavadním rokem, řekněme, že byl plný výzev. A očekává se, že v roce 2021 přijdou výzvy ještě další. Evropská unie má plán, jak překonat stávající ekonomickou krizi a jeho součástí je i Facilita na podporu oživené a odolnosti.  

A to nemluvíme o jediném programu, který bude nabízet dotace. Některé, zejména pak staré penězovody formálně zanikly, ale pokračují pod novými názvy. Čili je vhodné sledovat také Operační program Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost, kde se dříve nebo později budou dotace na elektromobily také nabízet.