Finance

Ekonom skupiny DRFG Kovanda tvrdí, že peníze se rozhodně vyplatí investovat

Přes padesát procent finančních prostředků Čechů se nachází na běžných bankovních účtech. Je to proto, že česká populace je stále v oblasti financí velmi konzervativní. Tyto údaje vyplývají z loňských statistik ministerstva financí. Zbývající část peněz, které Češi mají k dispozici, ukládají na termínované vklady, do stavebního spoření, životním pojištění, a nebo do penzijních fondů. Přesto se v několika posledních letech rozmáhají pravidelné investice do podílových fondů. Přes 12 procent Čechů takto investovalo koncem letošního roku. Což je větší procento než těch, kteří investovali třeba do životního pojištění nebo stavebního spoření. Lze předpokládat, že poměr finančních prostředků investovaných do fondů bude dále narůstat.  Předpokládá to například Asociace pro kapitálový trh (zkráceně AKAT). Podle této organizace bylo investované jmění Čechů do podílových fondů, v prvním čtvrtletí letošního roku, vyšší než půl bilionu korun.

V dluhopisech a akciových fondech se najde až pětina aktiv, kterými Češi disponují 

Z vícero na sobě nezávislých průzkumů a recenzí je patrné, že Češi mají ve zvyku dávat si svoje peníze stranou. Tedy na horší časy. Peníze si pak spoří většina domácností. Vklady na bankovních účtech se v současné době blíží k částce dva a půl bilionu korun. Lukáš Kovanda, který je ekonomem investiční skupiny DRFG Davida Rusňáka, varuje před nevhodnými peněžními vklady. Velmi často jsou tyto investice na běžných účtech nebo v nevýhodných spořeních. Vlivem inflace a nízkých úrokových sazeb peníze místo zhodnocování bohužel mizí.

Podle Lukáše Kovandy je podíl hotovosti a nízkoúročených vkladů v České republice vyšší než padesát jedna procent. Naši zemi to tak řadí na šesté místo v rámci zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Kovanda zároveň doplňuje, že si Češi začínají uvědomovat, výhody investování z hlediska dlouhodobějšího rázu i to jaký je vztah mezi výnosy a riziky. Nárůst investic Čechů do podílových fondů není zanedbatelný, přesto je v jejich chování stále patrná jistá míra opatrnosti, i přestože investování např. do podílového fondu CZECH FUND je možné už od pěti set korun měsíčně.