Hypoteční trh v roce 2023: Dosáhla inflace svého pomyslného vrcholu?
Rok 2022 byl pro hypoteční trh taková menší zkouška ohněm. Ke konci roku překročil pokles zájmu o hypoteční úvěry hranici 80 % a celkový objem poskytnutých hypotečních úvěrů se pohyboval pouze okolo 163 miliard korun, což je nejméně od roku 2015.
Co očekávat od roku 2023?
Vyhlídky pro rok 2023 jsou ještě méně optimistické. Očekává se, že objem poskytnutých hypotečních úvěrů ještě klesne a dostane se tak na historicky nejnižší hodnotu. Pravděpodobně se bude pohybovat někde kolem 100 miliard korun,
Klesnout by měla i průměrná výše hypotéky, a to ze stávajících 3,2 milionu korun na 2,5 milionu.
V závěru roku 2023 by mělo dojít k poklesu i u úrokových sazeb. Současná výše úrokových sazeb se pohybuje nad 6 %, přičemž dle některých analytiků by se v posledním čtvrtletí letošního roku mohla tato hodnota snížit a dostat se zpět pod hranici zmíněných 6 %.
Co pořídíme za hypotéku s téměř 6% úrokem?
Díky propadu na hypotečním trhu zažívá nelehké období i trh s nemovitostmi. Pokud již delší dobu uvažujete o vlastním bydlení, tak jistě víte, že ceny nemovitostí v posledních letech byly neúměrně vysoké.
V průběhu roku 2023 by mělo dojít k progresu i na nemovitostním trhu a ceny nemovitostí by se měly o něco málo snížit. Zatímco v lednu 2022 byste v Praze za byt průměrně zaplatili 9,5 milionu, v lednu 2023 se tato průměrná cena snížila na 8,6 milionu. Pokles ceny tedy činí téměř 10 %.
Co ovlivňuje nepříznivé prostředí hypotečního trhu?
Faktorů, které hypotečnímu trhu nepřejí je hned několik. Jedním z klíčových důvodů je neustále narůstající inflace, které dosáhla svého maxima v roce 1993 (20,8 %) a hodnota ze září 2022 (18 %) jí šlapala těsně na paty. Dle některých zdrojů by již měla být za svým vrcholem a v druhé polovině roku bychom mohli očekávat menší inflační ochlazení, které jde ruku v ruce se snižováním úrokových sazeb hypotečních úvěrů ČNB.