Půjčky

Hypoteční úvěry. Jaké existují?

Možná jste ani netušili, že hypoték existuje hned několik typů. Liší se jednak podmínkami, ale i účelem využití. Jaké typy tedy existují a který by byl pro vás nejvhodnější? 

Účelové hypotéky 

Účelové (tedy klasické) hypotéky lze získat na koupi nemovitosti či stavebního pozemku, výstavbu nemovitosti, rekonstrukci či opravy nemovitosti, splacení úvěru či půjčky použité na investice do nemovitosti, případně získání vlastnického podílu na nemovitosti. 

Objektem úvěru je v takovém případě svatební pozemek, nemovitost využívaná k bydlení či rekreaci, bytový či provozní dům, ale třeba i garáž, sauna či podnikatelský objekt. Maximální výše úvěrů je u klasických hypoték obvykle mezi 60 a 90 procenty a maximální doba splácení je stanovena na 30 let. 

Neúčelové hypotéky 

Neúčelovou hypotéku možná znáte pod názvem Americká hypotéka. Takovýmto úvěrem můžete financovat nejen investice do nemovitostí, ale i věci movité, tedy například auto, dovolenou, studium, nebo i cokoliv jiného. Podmínkou ale je, že nějakou nemovitost zastavíte. Pokud jde o úrokovou sazbu, oproti klasickým hypotékám bývá u Americké hypotéky zpravidla o něco vyšší. Maximální výše úvěru se zpravidla pohybuje mezi 50 a 70 procenty a maximální doba splácení je 20 let. 

Hypotéky dle způsobu splácení, čerpání či splatnosti 

Hypotéky lze také rozlišovat také podle způsobu splácení, a to na anuitní, progresivní a degresivní. U anuitních hypoték platí klient po celou dobu trvání stejnou měsíční splátku. U progresivních platí v začátku klient částku nižší a postupně dochází k jejímu navyšování. U degresivních je tomu přesně naopak – v začátku jsou splátky vyšší a poté se snižují. Podle způsobu čerpání lze volit mezi hypotékami jednorázovými a postupnými, podle doby splatnosti pak jakkoliv v délce od 1 do 30 let.