Finance

Jak bezpečně platit na internetu? 

Platba kartou na internetu se stává každodenní samozřejmostí. S tím souvisí i snížená míra obezřetnosti. Ačkoliv jsou bezpečnostní systémy, které e-shopy pro platbu využívají, čím dál tím sofistikovanější, občas zde čekají nástrahy, které nás mohou připravit o peníze. Abyste riziko minimalizovali a mohli nakupovat z pohodlí domova bez obav, stačí dodržovat pár pravidel. 

Nastavte si bezpečný limit 

Především si na kartě nastavte limit pro platby na internetu. Měl by být takový, abyste s ním pohodlně vystačili v běžné dny, pro výjimečné situace si ho můžete kdykoliv dočasně zvýšit. Většina bank tuto službu nabízí přímo prostřednictvím internetového bankovnictví. Pro absolutní jistotu můžete v internetovém bankovnictví vždy po provedené platbě vypínat možnost platby na internetu. 

Nakupujte pouze u prověřených obchodníků. Pročtěte si zákaznické recenze, pokud e-shop neznáte, zkontrolujte, zda internetová stránka funguje na protokolu HTTPS a podívejte se, zda jsou na stránkách k dispozici jasné obchodní a reklamační podmínky. Některé rizikové e-shopy můžete najít na stránkách České obchodní inspekce. 

Zkontrolujte platební bránu 

Platební brána by měla běžet skrz službu 3D secure. Toto zabezpečení poskytuje v současnosti asi nejvyšší možnou ochranu. Funguje tak, že banka sdělí vaše platební údaje přímo bance obchodníka a na mobil vám odešle SMS s kódem, který musíte zadat do formuláře, aby mohla být platba provedená. Číslo karty tak nesdělujete žádné třetí straně, dokonce ani obchodníkovi. 

Spousta internetových obchodů při platbě nabízí možnost zapamatování platebních údajů, které má usnadnit budoucí nákupy. Pokud ale chcete nakupovat bezpečně, nikdy byste tyto údaje ukládat neměli. Už dříve se několikrát stalo, že hackeři prolomili bezpečnostní systémy dokonce i u velkých a prověřených e-shopů a odcizili citlivé údaje. V neposlední řadě je třeba mít na mobilu nebo počítači nainstalovaný spolehlivý antivirový program.