FinancePodnikání

Jak předejít kyberútokům a zachránit tak své finance

Kybernetické útoky jsou v posledních letech stále častější. Kdyby při nich člověk nepřicházel o doslovné jmění, pravděpodobně by se tímto tématem nezabývalo tolik lidí. Jenže bohužel jsou kybernetické útoky opravdu velkou hrozbou, proto je třeba vědět, jak se jim vyhnout. Vědět by to samozřejmě měli nejen velcí podnikatelé v zájmu toho, aby neztratili svá ceněná data nebo know-how společnosti, ale také běžní smrtelníci, kteří kvůli kybernetickému útoku mohou přijít o veškeré své úspory.  

Pokud se domníváte, že se vás kybernetické útoky netýkají, pak jste na omylu. Týká se to vás stejně jako ostatních. Aby vás hackeři minuli, je zapotřebí dodržovat jenom několik základních pravidel.  

Ověřte si zabezpečení obchodu 

Kupříkladu doporučujeme, abyste si vždy ověřovali zabezpečení obchodu, kde nakupujete. Pakliže preferujete on-line nakupování, pak víte, že je trh naprosto plný nejrůznějších e-shopů. A zatímco některé jsou skutečně ověřené a důvěryhodné, najdou se mezi nimi podezřelé e-shopy, které nejsou dostatečně dobře zabezpečené. A právě v případě nakupování v těchto obchodech byste mohli pořádně narazit – respektive spálit se. Zabezpečení daného obchodu proto vždycky kontrolujte – je to pro vaše dobro.  

Stejně tak je dobré zkontrolovat si zabezpečení používaného zařízení. Zejména technologické firmy jsou v tomto o krok napřed, ovšem ostatní firmy zabezpečení moc neřeší, což je velká škoda. Dříve, než provedete nějaký počin, jako je kliknutí na odkaz nebo platba, zabezpečení je to, co zkontrolujte. 

Na detailech záleží 

Na detailech záleží – a to i v případě on-line světa. Pokud vám přijde podezřelý e-mail, který je nesrozumitelná nebo který má nápadné chyby v textu, buďte před takovými e-maily skutečně opatrní. Stejně tak kontrolujte stránku nebo adresu, ze které e-mail přišel nebo neklikejte na odkazy, které nejsou zrovna sympatické na oko a budí ve vás pochybnosti.