Finance

Jak ušetřit peníze na zdravém jídelníčku 

V dnešní době se můžete často setkat s názorem, že zdravý životní styl a dodržování zdravých jídelníčků je velmi nákladnou záležitostí. Díky tomu, se stává pořizování kvalitních surovin spíše výhradou majetnějších jedinců, zatímco ostatní jsou odkázáni na běžné, méně kvalitní a méně zdravé potraviny. V následujícím článku se pokusíme tato tvrzení vyvrátit a přinést vám rady a tipy, jak se můžete zdravě stravovat i při nižších nákladech, které nebudou fatální pro váš rozpočet. 

Omezte některé zbytečné položky 

Velmi často se v praxi setkáváme s jednici, kteří považují nákup kvalitních a zdravých potravin za luxus, který si nemohou dovolit. Ve skutečnosti však často nakupují velké množství potravin, které nemají ve zdravém jídelníčku své místo a zcela zbytečně tak navyšují své náklady na jídlo. Pokud například radikálně omezíte množství konzumovaných sladkostí, ušetřené peníze za jejich nákup můžete investovat do jiných mnohem kvalitnějších a pro zdraví prospěšnějších potravin. Podobně zbytné položky pak tvoří například různé limonády, brambůrky a podobně. 

Vařte si 

Pokud jste omezili zbytné položky jídelníčku na minimum, můžete přejít k další zásadní změně. Jestliže se stravujete v restauracích a kupujete si hotová jídla, zbytečně výrazně přeplácíte reálnou cenu konzumovaných potravin. Snažte se proto co nejvíce vařit. Zdravá jídla pak budete obvykle schopni vytvořit s nesrovnatelně nižšími náklady, oproti jejich cenám v restauracích. 

Sledujte akce a výhodné ceny 

Vždy také platí, že potraviny musíte nakupovat s rozumem. Lidé, kteří se rozhodnou pro zdravý životní styl, mají občas tendenci rychle zkupovat velké množství zdravých potravin bez většího rozmyslu. Správným řešením je přitom úplně opačný postup. Vše si dobře promyslete, naplánujte si dlouhodobý jídelníček a pak sledujte slevové akce a výhodné ceny. Pokud budete ochotní porovnávat cenové nabídky jednotlivých prodejců, můžete ušetřit i desítky procent pořizovací ceny.