Finance

Jak ušetřit za energie v době zvyšujících se cen? 

Ceny za energie se neustále zvyšují a nejinak tomu bude v následujícím období. Je přitom mnoho postupů, které můžeme zvolit. Některé nám přinesou trvalou úsporu, jiné pár stovek ročně. Vše ale stojí za zvážení. 

Zateplení domu jako trvalé řešení

Přemýšleli jste již o tom, že byste rádi snížili energetickou náročnost vaší budovy? Není to vůbec složité. Stačí jen popřemýšlet o vhodném řešení. Stát vypsal program Nová zelená úsporám, který štědře podporuje jakákoliv úsporná řešení. Dotace na zateplení, nebo třeba dotace na výměnu oken vám dokáží pokrýt až polovinu reálných výdajů. Toto řešení je sice zprvu nákladnější, ale později zjistíte, že z dlouhodobého hlediska jste výrazně ušetřili. 

Malá úspora se také počítá 

Každodenní chování významně ovlivňuje míru, se kterou se nám podaří ušetřit. Každý den se tak můžeme snažit snižovat naše výdaje. Co můžete udělat ihned? 

Pozor na záclony

V zimním období byste neměli mít doma záclony delší než po parapet. Dlouhé záclony pomáhají odvádět teplo do prostoru okna, tedy od místnosti. Trvá mnohem déle, než se místnost vytopí. 

Pravidelně kontrolujte lednici a mrazák

Mraznička a lednička jsou spotřebiče, které jsou zapojené čtyřiadvacet hodin denně. Aby fungovaly tak, jak je uvedeno na výrobním štítku, musí mít optimální podmínky. Pravidelně kontrolujte, zda se lednice nebo mrazák nenamrazuje. Případnou námrazu ihned odstraňte. Námraza výrazně zvyšuje spotřebu vašeho přístroje. 

Jak je na tom váš počítač?

Součástí mnoha domácností se staly počítače. Vymoženosti, bez kterých se neobejdeme, nám ale dokáží výrazně počechrat rozpočet. Nikdy proto nenechávejte přístroj zapnutý, když jej nepoužíváte. Zejména každý večer zkontrolujte, zda jste počítač správně vypnuli. 

Udělejte si pořádek ve financích a dejte se do úspory za energie. Budete přistupovat k trvalému řešení?