Půjčky

Jaká rizika představují mikropůjčky?

Uvažujete o půjčce? Téměř každý z nás se někdy v životě dostane do situace, kdy potřebuje splatit nějaký nečekaný výdaj. V úvahu potom připadá půjčka. Ovšem, než si někde sjednáte úvěr, měli byste se nad vším nejdříve zamyslet a dát si pozor na některé praktiky neseriózních lidí. Jedině tak máte jistotu, že se nestanete obětí podvodníků. Jak tedy hledat seriózní půjčku?

 

Obejdete se bez papírování

Nebankovní půjčky mají jednu obrovskou výhodu. Můžete si úvěr sjednat velice rychle přes internet. Nemusíte nikam chodit, shánět potvrzení o příjmech a další doklady jako v případě žádosti o úvěr v bance. Základní pravidlo – mít peníze co nejrychleji a bez zbytečného papírování, je zde naplněno. Ovšem rychlost sjednávání a nulový osobní kontakt může zase skrývat jedno nebezpečí – poskytovatel je neseriózní a vy třeba zaplatíte předem poplatky za sjednání úvěru a peníze nikdy neuvidíte. Na co si proto dát pozor?

  • Na serióznost poskytovatele
  • Na výši úroků a RPSN
  • Na podmínky splatnosti
  • Na sankce za nesplácení

 

Pozor na vysoké úroky i rozhodčí doložky

Prověřte si historii toho, kdo vám úvěr nabízí. Podezřelé jsou společnosti s krátkou dobou existence, které o sobě nechtějí sdělovat podrobnosti, nereagují na vaše dotazy nebo na ně odpovídají všeobecně. Hledejte reference zákazníků v diskusích fórech (ty na firemních webech mohou být zaplacené). Co by vás mělo odradit, jsou nepřiměřeně vysoké úroky. Porovnávejte si RPSN a úroky a volte poskytovatele, u něhož přeplatíte nejméně. Zjistěte si podmínky splatnosti. Mikropůjčky mívají splatnost maximálně 30 dnů. Je možné tuto lhůtu prodloužit? Za jakých podmínek? Většinou je prodloužení spojeno s určitým poplatkem. Ověřte si, jaké sankce by mohly nastat v případě nesplácení. Je možné se domluvit na splátkovém kalendáři? Obsahuje smlouva rozhodčí doložku? Ruce pryč od ní.