Půjčky

Ke správné půjčce patří dostatek informací 

Platí to snad v každém oboru a svět financí není výjimkou. Přesné, aktuální a přehledné informace jsou v mnoha případech doslova klíčovým faktorem určujícím další běh událostí. Dnes si představíme, jakou roli představují informace v oblasti půjček. 

Začneme příkladem z jiného oboru. Pokud si jdete koupit auto (ať už nové nebo ojeté z bazaru), tak vás v prvé řadě zajímá, kolik stojí. To je pochopitelné. Rychle vás ale napadají i další otázky, které se nemusí týkat ceny přímo, ale mají finanční dopad na provoz. Například kolik spotřebuje benzínu nebo nafty na 100 kilometrů, kolik stojí a zda jsou dostupné náhradní díly apod. 

Základní informací je RPSN 

U půjček by to mělo být podobné, neměli bychom se zajímat pouze o úrokovou sazbu a výši měsíčních splátek. Předem bychom si měli také zjistit, zda nejsou s půjčkou spojeny další poplatky. Může se jednat o poplatek spojený se žádostí o půjčku, poplatek za zřízení půjčky, pravidelný měsíční poplatek za vedení půjčky, poplatek za předčasné splacení, poplatek za různé formy pojištění a podobně. Celkové náklady spojené se splácením úvěru by měly být promítnuté v sazbě RPSN (což je roční procentní sazba nákladů). U neúčelové půjčky by nemělo RPSN přesáhnout 21 %, u půjček účelových bývá tato sazba ještě nižší. 

Pokud žádáte o půjčku ve své bance, v drtivé většině případů všechny potřebné informace dostanete i bez zvídavých dotazů. U nebankovních společností je situace o poznání horší. Buď jsou tyto informace v úvěrové smlouvě uvedeny velmi drobným písmem, nebo jsou nepřesné a zavádějící, nebo tam chybí zcela! 

Bez dostatku informací smlouvu neuzavírejte 

Pokud od poskytovatele půjčky všechny potřebné informace nezískáte ani po konkrétním dotazu, určitě s ním půjčku neuzavírejte! Pravděpodobně před vámi něco tají. Trh s půjčkami je dnes velmi široký, což vytváří silné konkurenční prostředí. Vyplatí se proto investovat trochu svého času do hledání banky nebo nebankovní společnosti s nejvýhodnějšími a transparentními podmínkami. 

Internet vám v tomto směru práci značně usnadní. Vše (nalezení a uzavření půjčky) lze vyřídit za pár minut. V některých případech můžete mít za pár minut dokonce i požadovanou finanční částku na svém účtu. Ovšem mějte na paměti, že za takové expresní služby se zpravidla připlácí nemalými částkami. Nejvýhodnější je si úvěr naplánovat dopředu, kdy máte dostatek času na získání všech potřebných informací a vyřízení celé záležitosti.