Půjčky

Mladí lidé a hypotéka? To už nejde dohromady

Sníte o svém vlastním bydlení? A máte již něco našetřeno? Pokud ne, nastává velký problém. Pokud sledujete dění kolem hypotéky, moc dobře víte, že se opět stalo to, že vešly (nebo brzy vejdou) v platnost mnohá ustanovení a vyhlášky, které opět zničí sen o bydlení mnohým z nás. Ustanovení budou mít dopad zejména na mladé lidi, kteří ještě ani neměli možnost si našetřit peníze do svého začátku.

Kolem hypotečních úvěrů se neustále točí mnoho otázek. Někteří lidé doufají, že krize na trhu s hypotečními úvěry se zanedlouho v dobré obrátí, ale na druhou stranu jsou tu i věci, které nás nutí sundat si z očí růžové brýle, které na očích máme. Ještě donedávna drtivá většina z nás si stála za tím, že byty tak obrovských cen jsou jenom dočasné, že se jedná o jakousi finanční bublinu, která zanedlouho praskne. Bohužel to tak není a ukazuje se, že bydlení bude stále nedostupné pro drtivou většinu z nás. Jak již bylo zmíněno, promítne se to zejména na mladých lidech, kteří neměli šanci si na vlastní bydlení našetřit požadovaných dvacet procent.

To, že devadesátiprocentní hypotéka je v současné době už nedosažitelnou, jistě víte. Mnohé banky si stále stojí za tím, že budou poskytovat alespoň 85procentní úvěry, ale drtivá většina bank poskytuje jenom osmdesátiprocentní úvěry, kde zbylých dvacet procent musíte doplatit, což je obrovský problém. To však není jediný problém, který ve světě hypoték je a který zabraňuje tomu, aby si mladí lidé sáhli na své vlastní bydlení.

V říjnu se vše začne komplikovat

I letošní rok přinese mnoho negativních věcí. V říjnu vejde v platnost to, že splátky hypoték nesmí přesáhnout pětačtyřicet procent čistých příjmů domácnosti. Rodiny, které v průměru dosahují třiceti tisíc korun, si tak nebudou moct dovolit splácet hypoteční úvěr v podobě pěti milionů korun. Měsíčně budou moct splácet pár tisíc korun, s čímž se banky nesmíří.

Není možné si vzít úvěr v takové velikosti, v jaké chcete

Lidé si bohužel neuvědomují, že není možné si vzít úvěr v takové velikost, v jaké chtějí. Je možné si vzít úvěr jen takový, který bude maximálně devítinásobkem ročního čistého příjmu. Na vyšší si lidé bohužel nedosáhnou.