Finance

Na kolik měsíčně vyjde péče o domácího mazlíčka?  

Pořídit si pejska nebo kočičku a domů si tak pozvat kamaráda na mnoho let je spojeno se spoustou radostí. Jak je to ale s financemi? Je péče náročná? 

Pořizování zvířete 

První částka, se kterou se setkáte, je pořizovací cena za psa nebo kočku. Zde se ceny pohybují nejčastěji mezi 15 a 25 tisíci. Za tuto cenu si pořizujete mládě z registrované chovné stanice. Vždy si hlídejte, jak s vámi chovatel komunikuje. Pokud si bude přát předat zvíře někde na benzínce, jedná se o množírnu. Správný chovatel vás pozve k sobě domů, protože je hrdý na to, v jakém prostředí jeho zvířata vyrůstají.  

Koupě zvířete z kvalitního chovu vám v budoucnu ušetří nemalé výdaje.  

Co když není z chovu?  

Někdy se lidé unáhlí a koupí si zvíře, které není z registrovaného a hlídaného chovu, nebo naletí „rádoby“ chovatelům a nemají možnost zjistit, v jakých podmínkách zvíře vyrůstá. Zde se vystavujete celé řadě potíží. Zvíře bude ve špatném zdravotním stavu, což poznáte až za jeden nebo dva měsíce. Objeví se nemoci, o kterých jste dříve neměli ani ponětí, že existují. Zvíře na tom ale nebude špatně pouze po fyzické stránce. Špatné zacházení a nevhodné podmínky se na něm podepíší i z hlediska psychiky.  

Měsíční výdaje 

Každý měsíc za svého mazlíčka utratíte v průměru tisíc korun. U koček kupujete stelivo, granule, ale také maso nebo konzervy. Samozřejmě si občas přejete pořídit pelíšek, nebo nějaké to škrabadlo. U pejska jsou výdaje podobné, jen místo škrabadla kupujete více pamlsků, masa nebo konzerv. K tisíci korunám měsíčně byste měli přičíst i jakousi rezervu. Občas se stane, že budete muset zajet na veterinu. Přeci jen je váš miláček již součástí rodiny. Hodí se mít odložených pět tisíc na akutní zdravotní potíže a modlit se, abyste tyto finance nikdy nemuseli použít. Zvažte také pojištění, které hradí veterinární výlohy a vy platíte pouze část.  

Měsíčně za psa nebo kočku zaplatíte okolo tisíce korun. Zaměřte se přitom raději na kvalitní stravu, se kterou předejdete vzniku zdravotních potíží.