Podnikání

Naučte své děti podnikat už na střední škole

Často se divíme, že se mnozí studenti, kteří teprve udělali maturitní zkoušku, vrhají do světa podnikání. Mnozí opravdu ani na zlomek vteřiny neuvažují o vysoké škole, což může pro ně být závratné. Jenže oni moc dobře vědí, že v dnešním světě není vysoká škola nic důležitého. Pokud mají své vize a své sny, proč by měli jít na několik let studovat, když jim třeba škola v jejich snu nepomůže? Je to jenom v tomto případě ztráta času.

Někteří lidé se opravdu mohou divit, že se studenti sotva po absolvování střední školy vrhají do svého vlastního podniku. Pokud však studenti měli na své škole předmět či zájmový kroužek nazvaný „aplikovaná ekonomie“, pak se není čemu divit, protože právě tento předmět je mohl nadchnout do dalších let, mohl je nadchnout pro svět podnikání. Právě tento předmět je totiž něco, co dá studentům skutečné zkušenosti a vědomosti, které v jiných předmětech nedosáhnou.

Co to je?

Předmět aplikovaná ekonomie je většinou povinný předmět na středních školách, které mají ekonomické zaměření. Na gymnáziích se většinou jedná jenom o zájmový kroužek, který mohou, ale také nemusí studenti navštěvovat. Je to však něco výjimečného. Tento předmět je možný díky projektu JA Czech, jehož zakladatele je Tomáš Baťa. Právě tento projekt umožňuje i osmnáctiletým studentům závazně a naprosto reálně podnikat.

Co to studentům přinese?

Rozhodně jim to přinese zkušenosti. Budou si moct vyzkoušet, jak vlastně podnikání funguje, co všechno to obnáší, jak se vlastně hledají zaměstnanci, jak se dumá nad předmětem, s nímž vstoupí na trh. Prezident společnosti navíc bude samozřejmě rozhodovat o všem, co se v podniku děje, bude jmenovat ředitele oddělení, bude se starat o papíry.

Studenti se tak skutečně naučí, jak to v takové společnosti chodí. Je to velice přínosné. Navíc mohou být samozřejmě za svou roční píli dostatečně oceněni, pokud se dobře prezentují na veletrhu těchto studentských firem z celé republiky. Právě zde mezi sebou budou soutěžit a první z nich bude prezentovat Českou republiku na celoevropském finále.

Pokud si nikdo nebude chtít během konce školního roku studentskou firmu přenechat, pak bude zrušena, stejně jako bývají zrušeny všechny reálné firmy.