Finance

Nedávné zpřísnění podmínek hypoték lidi vyděsilo. O hypotéku žádali v září rekordně

Zpřísňování hypoték je stále téma číslo jedna, které se ve finančním trhu řeší dnes a denně. I když jsou zpřísněné hypotéky už zavedené pár týdnů, mnozí lidé se stále s nimi nedokážou ztotožnit. V klidu jsou však ti, kteří o hypotéku zažádali mnohem dříve – tedy ještě během září, kdy byla pravidla týkající se hypotéky daleko mírnější, než jaká jsou nyní. Právě ti, kteří o hypotéku zažádali už během září, se nyní radují z vlastního příbytku, který mohou splácet ještě tak, jak byli zvyklí. I banky potvrdily během září žně, dopomohlo k tomu i mírné snížení hypotečních úroků.

Banky se tak obávaly o to, že nebudou mít v říjnu či do konce roku, co dělat, že se rozhodly snížit hypoteční sazby dříve, než nastoupila nová pravidla týkající se hypotéky. Lidé skočili na minimální snížení, rozhodli se brát hypotéku i v případě, že neměli dostatečně našetřeno. Banky tak měly během září hotové žně, lidé si o hypotéku žádali v rekordním množství.

Pokud bychom měli shrnout celý rok a pokud bychom se měli zaměřit na hypotéky, řekli bychom, že září bylo pro hypotéky opravdu zlatý měsíc, během kterého se bankám víc, než dařilo. Hypotéky se sjednávaly doslova denně, lidé opravdu využili možnosti mít svůj vlastní příbytek za mírnějších podmínek.

O kolik miliard se během září požádalo?

Z dostupných informací vyplývá, že se jen během září půjčilo skoro 21 miliard korun. Jedná se tedy o více jak dvě miliardy více, než kolik se půjčilo během letošního srpna. Jak jsme zmínili, na tomto rekordním skóre mělo největší podíl rekordní zdražování hypoték, dále také úrokové sazby, které se den ode dne zvyšují.

Aktuální hypoteční sazba činí skoro 2,6 procenta, jedná se o čtyři procentní body více, než jak tomu bylo v srpnu.

Hypotéky letošního roku

Zatím bylo letos sjednáno skoro 74 tisíc hypoték, a to o celkovém objemu 160 miliard korun. S tímto číslem se jistě letos nekončí, ovšem nebude extra navýšeno, jelikož přísnější pravidla hypoték to bohužel znemožňují.