Finance

Pět finančních rad pro děti a rodiče

Každé dítě by se mělo naučit hospodařit s penězi. Přece jenom peníze jsou nedílná součást našich životů a tak to bude i nadále. Děti by si měly uvědomit, že za peníze se nekupují jenom sladkosti, ale že peníze se získávají prací proto, aby se mohlo koupit jídlo, obstarat se bydlení či abychom si mohli dovolit uspokojit mnohé naše potřeby. Podle odborníků by se mělo začít s dětmi mluvit o penězích už brzy v raném věku, kdy si začnou děti uvědomovat přítomnost a důležitost peněz v našich životech.

Abyste své děti naučili hospodaření a tomu, aby si peněz vážili, rozhodli jsme se vypsat pět finančních rad, které vám pomohou naučit děti šetření a obecně hospodaření s penězi.

1) Jak děti naučit šetřit

Děti si rychle zvyknou na to, že dostávají kapesné. Jenže mnohé z nich se rozhodnou peníze utratit na sladkosti nebo hračky. Naučte je šetřit, a to tak, že je naučte odkládat si alespoň část (třeba deset procent) z kapesného. Řekněte jim, že když si našetří, budou si moct koupit mnohem větší a dražší věc, o které sní. Šetření se jim najednou zalíbí a v budoucnu tento um ocení.

2) Naučte je věřit spořením

Je třeba děti naučit tomu, jak zabezpečit svou úspory. Naučte je, že spoření není vždy nejhorší, jak se dočtou na internetu. Díky spoření jsou peníze v bezpečí, nemusí je schovávat doma a nehrozí ztráta či rychlá útrata.

3) Pořiďte jim platební kartu

Pro teenagery je ideální, když jim pořídíte platební kartu, na kterou jim budete jeden den v měsíci posílat jejich kapesné, které se bude skládat z kapesného, z peněz na obědy či případně z peněz na autobus. Najednou se budou muset naučit hospodaření, protože jiné peníze během měsíce nedostanou. Musí se tedy snažit, aby jim peníze vydržely po celý dlouhý měsíc a aby pokryly všechny jejich výdaje.

4) Stále mějte kontrolu

Pokud dítěti zřídíte dětský účet, je dobré využít kontrolu, která se nabízí až do patnáctého věku dítěte. Do té doby mohou rodiče kontrolovat stav účtu dítěte a jeho výdaje, v případě nerozvážného nakupování je možné dětem promluvit do duše.

5) Naučte je s internetovým bankovnictvím

Co děti rozhodně ocení, je orientace v internetovém bankovnictví, které je dnes nerozlučitelné s běžnou platební kartou.