Finance

Tipy a rady, jak vyzrát na rodinný rozpočet

I když si mnozí myslí, že koronavirová krize už nemůže napáchat více škod, někteří si moc dobře uvědomují, že to nejhorší teprve přijde. Pokud patříte k lidem, kteří zůstávají střízliví a kteří vědí, že může být ještě hůř, pravděpodobně začínáte ke svým financím přistupovat trochu jinak a snažíte se vyzrát na svůj rodinný rozpočet. Přemýšlíte, jak se uskromnit, respektive jak to udělat, abyste příliš neutratili.  

Omezte své výdaje 

Vůbec první krok, který vede k šetření vašich financí, je omezení výdajů. Sedněte si nad výkazy z vaší karty a zjistěte, za co nejvíce utrácíte, co je vaším největším protivníkem. Nakupujete příliš mnoho káv z kaváren? Raději si začněte vařit kávu doma. Zjistili jste, že příliš utrácíte za elektřinu? Snažte se trochu stáhnout svou spotřebu a naučte se žít trochu ekologičtější. Nebo jste snad našli hromadu výdajů, které jste ten měsíc udělat nemuseli? V dalším měsíci se jim vyvarujte.  

Začněte platit v hotovosti 

Abyste předcházeli vzniku nepříjemných výdajů, doporučujeme platit v hotovosti. Na každý týden si vymezte konkrétní sumu peněz, se kterou budete muset v daném týdnu disponovat a vyžít. Nesmíte utratit ani korunu navíc, jako kdybyste žádné jiné peníze zkrátka neměli. Kartu raději schovejte do trezoru a nevytahujte ji.  

Zkuste odložit splátky 

Aktuálně stále platí, že můžete požádat o odložení splátek u úvěrů, které vám doslova visí na krku. K těmto úvěrům patří například hypotéka, veškeré spotřebitelské úvěry i podnikatelské půjčky. Pokud chcete trochu ušetřit a pomoct svému rodinnému rozpočtu, využijte aktuální výjimečné situace, kterou vláda schválila v souvislosti s koronavirem.  

Nesahejte na úspory 

Jak jsme zmínili, naučte se fungovat jenom s konkrétní vybranou částkou v hotovosti. Zapomeňte na úspory, na ty zkrátka nesahejte. Jsou tu pro těžké chvíle, které pravděpodobně ještě přijdou.