Půjčky

Trh s hypotékami se změnil. Za změnou stojí koronavirus

Pravděpodobně každý zaregistroval nový typ onemocnění, který se začal ve velkém šířit nejen u nás v zemi, ale také v zahraničí. Nový typ koronaviru se stal během jednoho jediného dne novým strašákem ve skříni každého z nás, což vedlo k razantním opatřením, jako je například nouzový stav nebo karanténa. Tato doba, která ekonomiku během několika týdnů dostala na úroveň recese, změnila mimo jiné i trh s hypotékami, který se do té doby zdál mnohým lidem naprosto nedosažitelný nebo nedostupný. I když tedy koronavirus budí opravdu hrůzu, přesto je to onemocnění, které přineslo i něco dobrého pro obyčejné smrtelníky.  

Pakliže jste uvažovali nad tím, že si pořídíte vlastní bydlení, zastrašovala vás nedosažitelná hypotéka nebo také obrovské ceny nemovitostí, které dlouhodobě dosahovaly svých stropů. I když tomu mnozí nevěřili, jednalo se o jednu velkou bublinu, která se nafukovala, nafukovala, až jednoho dne praskla.  

Hypoteční trh zamrzl 

Koronavirus během několika týdnů dokázal, jak rychle může hypoteční trh zamrznout. Lidé najednou začali rušit smlouvy, rušili se také prohlídky bytů a makléři tak nechtíc zůstávají v domácí karanténě, jelikož zkrátka nemají, co na práci. Je to však pochopitelné, řada lidí přišla o práci, tudíž nikdo nechce se hrnout do dluhů, protože se neví, co bude dál a jak to bude dál pokračovat.  

Česká národní banka slevuje 

Jelikož se žadatele o hypotéky nyní zrovna nehrnou, rozhodla se Česká národní banka slevit ze svých požadavků na žadatele. Rozhodla se konkrétně pro jeden krok, a sice pro získání devadesátiprocentní hypotéky, nikoli pro získání osmdesátiprocentní hypotéky, jak tomu bylo doposud. A to je opravdu velké vyhovění běžným smrtelníkům, kteří zkrátka nemají v kapse stovky tisíc či milionů. 

Otázkou ale je, jestli tato změna přiláká žadatele o hypotéky. Pokud však dojde k razantnímu zlevňování bytů, žadatelů jistě přibyde.