Finance

Vydělejte si pomocí sezonních prací a neplaťte zbytečně daně

Teplé počasí přineslo exkluzivní možnost všem těm, kterým přes zimní studené dny chyběly sezonní práce. Právě ty se od teplého počasí daly opět vykonávat a právě sezonní práce byly za poklesem nezaměstnanosti. Do takových prací se pouštějí především studenti, kteří mají přes léto dva měsíce volno, což znamená, že by si nejraději něco vydělali na další studium nebo čistě jen pro svou vlastní potřebu nebo na dovolenou. Ostatně mnohdy právě sezonní práce jsou i jakousi nevýhodou, protože častokrát platíme opravdu vysoké daně, i když si nevyděláme ani zdaleka tolik, kolik bychom chtěli. Z výdělků za sezonní práce se však nemusí platit tak vysoké daně, jak bychom si možná představovali, a tak bychom se měli o této problematice dozvědět zavčasu více, abychom se při podpisu brigádnické smlouvy mohli zbytečnému placení daní vyhnout, a to samozřejmě legálně.

Pracujte na dohodu o provedení práce

Dohod, na které můžete uzavřít pracovní poměr, je habaděj, přesto se mezi nejoblíbenější řadí především dohoda o provedení práce, což je ta lepší možnost, pokud si nevyděláváte více než deset tisíc korun. Pakliže si totiž nevyděláte více, než tuto stanovenou částku, pak vám na účet přijde přesně taková částka, kterou si vyděláte. Do deseti tisíc se totiž neodvádí ani sociální, ani zdravotní pojištění. Daně se strhávají až následně po překročení tohoto limitu. Při této dohodě se však nesmí překročit více jak tři sta hodin v kalendářním roce.

Také se vám může stát, že během roku budete pracovat u více zaměstnavatelů a budete chtít třeba vrátit přeplatek z daně. I to se stává a ani v tomto případě není zapotřebí, abyste platili zbytečně daň tehdy, kdy to není nutné. Zaměřte se proto na daňové přiznání, ale pokud ho nechcete podávat, obraťte se přímo na zaměstnavatele, kteří by vám měli po skončení roku přeplatek na dani vrátit.