Finance

Zadržené padělané peníze v Česku ubývají

Kolem peněz se to v dnešní době točí stále. Lidé touží po stále větším platu, protože mají pořád větší potřeby. V dnešní době si navíc můžete koupit už opravdu všechno a lidé po tom všem touží. Bohužel se však mnohdy utrácí za opravdové hlouposti, a tak se není čemu divit, když se stále touží po více a více penězích. Tuto situaci může třeba nyní vyřešit zvyšování mezd, které už má své první úspěchy. Průměrná mzda se totiž rapidně přiblížila hranici třiceti tisícům korun, a tak se obyvatelé České republiky mohou radovat z větších částek na výplatních páskách. V konečném důsledku se však nebude jednat o nějakou velkou změnu, protože se zvyšujícím platem se také zvedly ceny skoro všech potravin. Dokonce i zelenina značně podražila, a to právě z důvodu špatné úrody. Počasí totiž úrodě zrovna dvakrát nepřálo, a tak se není čemu divit, když v obchodech začneme více utrácet.

Česko ovšem zaznamenává i jiné dobré věci – jedná se třeba o úbytek padělaných bankovek. Počet zadržených bankovek značně klesl, a to je jednoznačně důvod k oslavě. Bohužel se však potýkáme i tak s velkým počtem padělků, které stále kolují mezi námi.

Podle České národní banky během loňského roku bylo na území České republiky zadrženo zhruba dva tisíce sto třicet kusů padělaných a také pozměněných bankovek a mincí. Jedná se však o dvě stě padesát kusů méně, než tomu bylo v předešlém roce, ovšem i tak se jedná o velký úspěch. V přepočtu to totiž dělalo přes dva miliony korun. Padělané bývají ve velké většině především tisícikoruny a pětisetkoruny. Zadržené ale byly především špatné prototypy. Jednalo se o opravdu špatné padělky, které byly bez sebemenších známek pokusů o ochranný prvek. Vše tedy nasvědčuje tomu, že se tyto bankovky tvořily pomocí amatérských technik.

Pokud si myslíte, že se vám do rukou dostaly padělané kousky, promněte si je v rukou, skloňte je či se podívejte na bankovku proti světlu. Toto jsou tři kroky, díky kterým jednoznačně poznáte, zda máte v rukou pravé či padělané peníze.