Finance

Češi znatelně omezili své výdaje 

S rostoucí inflací roste také strach o své úspory. A zatímco někteří Češi se rozhodli investovat, jiní se spíše rozhodli omezit své výdaje. Peníze totiž potřebují mít neustále u sebe, kdyby náhodou došlo ještě k většímu zdražení energií nebo k čemukoliv podobnému. Z posledních průzkumů vyplývá, že kvůli inflaci utahuje opasky svému finančnímu rozpočtu více jak polovina domácností. Zatímco v některých případech se šetří na slevách, v jiných se omezují hlavně zbytné výdaje týkající se běžného provozu. 

Brigáda nebo druhé zaměstnání jsou poptávané 

Jelikož všeobecně zdražování pociťuje až 94 % všech Čechů, jen někteří jsou na tom tak, že jimi aktuální inflace příliš neotřese. Většina se snaží hledat druhé zaměstnání, případně zařizovat si brigádu, která by je zajistila. A pokud brigáda nebo druhé zaměstnání nejsou na pořadu dne, dochází ke značnému omezení výdajů na kulturu, cestování, také na stravování v restauracích.  

Podle respondentů není aktuální touha ušetřit tolik reakcí na zvyšující se inflaci, ale spíše příprava na to, co přijde příští rok, a sice jak vysoké se budou platit nedoplatky za energie, jejichž cena roste rekordním tempem a neočekává se, že by se situace měla v současné době nebo v blízkých měsících zlepšovat.  

Alespoň třicet tisíc korun 

Aktuální výše finančních rezerv činí u většiny domácností alespoň třicet tisíc korun, někdy je tato částka daleko vyšší. V budoucnu se však plánuje zajištění rezerv výraznějších, aby se člověk zajistil i na stáří.  

Nejvíce postižení inflací jsou nyní lidé s nižšími příjmy, kteří mají zároveň také, logicky, i nižší úspory, pakliže nějaké mají. Z toho důvodu se velkou měrou omezují, a to hlavně ve zmiňovaném cestování nebo se šetří na potravinách, kde se lidé snaží využívat aktuálních slev.