Finance

Jak se vyvíjela minimální mzda v České republice

Bez peněz by se nám žilo těžko, proto je skvělé, že máme tolik atraktivních pracovních nabídek. Při nástupu do práce se velice často zaměřujeme na fakt, kolik nám jsou ochotni zaměstnavatelé zaplatit, teprve poté se zaměřujeme na to, co bude náplní práce či jaké jsou další benefity. Plat se však pokaždé odvíjí i od minimální mzdy v České republice. Ta se v uplynulých letech výrazně změnila, došlo především k jejímu nárůstu. I letos jsme se dočkali zvýšení minimální mzdy stejně jako vloni, kdy se mzda zvýšila o dvanáct set korun. To už je opravdu výrazné a citelné zvýšení minimální mzdy.  

Minimální mzdu má na svědomí Institut minimální mzdy. Od minimální mzdy se často odvíjí plat, který zaměstnanci dostávají. Ti, kteří berou jen státní podporu v podobě sociálních dávek, by měli hledat práci aspoň za minimální mzdu, jelikož se jim tak může výrazně zvednout životní úroveň.  

Je důležité poznamenat, že výše minimální mzdy se nemění jen u nás, ale také i jinde po světě.  

Jak se vyvíjela minimální mzda u nás 

V mnohých zemích došlo v určitých letech i k poklesu minimální mzdy, u nás se tak naštěstí nestalo. Víte, jak se u nás minimální mzda vyvíjela a případně zvyšovala? 

V letech 2009-2013 spočinula výše minimální mzdy na jedné sumě, a sice na osmi tisících korun. V roce 2014 se pak zaznamenalo konečně nějaké zvýšení minimální mzdy (minimální mzda vzrostla o celou pětistovku). Rok 2014 byl však zlomový, od tohoto roku rostla a rostla minimální mzda každým rokem. Rok následující byla minimální mzda stanovena na 9 200, o tok později už jsme si skoro sáhli na deset tisíc korun.  

Pomyslnou hranici deseti tisíc korun jsme překonali v roce 2017, kdy mzda vzrostla o 1100 korun na jedenáct tisíc. Vloni už byla minimální mzda stanovena na 12 200 korun.  

Minimální mzda se stanovuje všude na světě 

I když si mnozí lidé myslí, že stanovování minimální mzdy je otázka jen Evropy, není to tak. Minimální mzdu mají stanovenou i Američané, Japonci, ale také obyvatelé Kanady a Austrálie.