Finance

Jak zrušit poplatek za SIPO?

Bohužel každý měsíc musíme odvádět poplatky týkající se elektřiny, plynu nebo také vody. Musíme mnohdy odvádět i takové poplatky, které nám mohou štvát či otravovat. Takovými poplatky jsou třeba poplatky za SIPO, jinými slovy soustředěné inkaso plateb obyvatelstva. Pokud hovoříme o SIPO, hovoříme o několik let starém produktu, který spočívá v odesílání peněz prostřednictvím pošty několika příjemcům najednou. Na poště se buď zaplatí v hotovosti, nebo si pošta strhne z bankovního konta prostřednictvím inkasa požadované peníze. Pošta pak následně rozdistribuuje platby dalším příjemcům, jako jsou právě dodavatelé energií, také telefonní operátoři nebo jiné. 

Zejména starší lidé využívají SIPO, ovšem poplatky za něj jsou jednou z nevýhod tohoto způsobu hrazení závazků. Sice nikdy nezapomeneme nic uhradit, na druhou stranu nevýhody nás dohání k polemizování. 

Pokud vás štve konkrétně poplatek za SIPO, víme, jak ho zrušit. Sice tento poplatek není zrovna dvakrát velký, je však zbytečný. 

Jak zrušit nízký, leč zbytečný poplatek za SIPO 

Poplatek lze zrušit naprosto snadno, a to tak, že na poště nahlásíte, aby vám platební doklady nechodily poštou, nýbrž elektronicky, jelikož právě tento způsob zasílání dokladů je zcela zadarmo. Je však nutné opravdu přijít na poštu, nelze to zařídit přes internetu nebo telefonicky. 

Co si nezapomenout vzít? 

Pokud se chystáte na poštu zrušit si poplatky za SIPO, nezapomeňte si s sebou vzít poslední doklad SIPO, na němž je takzvané spojovací číslo, které se s vámi pojí. I občanský průkaz raději mějte u sebe. 

V případě, že si nastavíte posílání dokladů elektronicky, už vám další podobné poplatky nehrozí. Pokud tedy budete řešit i platby elektronicky, při placení na poště v hotovosti si pošta účtuje poplatky sahající přes dvacet korun.