Finance

Jaký je zájem o otcovskou dovolenou?

Začátkem roku se všude psalo o změnách, které nás letos čekají. Nedávno k nim přibyla i takzvaná otcovská dovolená, která vešla v platnost první únorový den. Umožňuje tatínkům vzít si týdenní dovolenou, během které mohou pomáhat novopečeným maminkám s novorozenětem. Otcovská dovolená se smí čerpat pouze v šestinedělí, to je podmínkou. Jelikož už pár měsíců otcovská dovolená funguje, Česká správa sociálního zabezpečení se rozhodla, že zjistí, jak velký je zájem o tuto novinku. Kupodivu zájem není tak velký, jak se očekávalo.

Ministerstvo otcovskou dovolenou schválilo v domnění, že bude žádaná a že o ni bude zájem. Jenže podle posledních informací České správy sociálního zabezpečení není otcovská dovolená tak populární, jak se očekávalo.

Jak to bude dál?

I když nízký zájem je pro ministerstvo překvapením, nechávají se slyšet, že je to možná z toho důvodu, že je to stále ještě novinka. Zatím se otcovská poporodní péče nedostala do podvědomí lidí, tudíž je možné, že se během příštích měsíců otcovská péče rozšíří a oblíbí. Ministři tak zůstávají v pozitivní náladě.

Během prvního měsíce, v němž začala platit otcovská poporodní péče, tedy během února, Česká správa sociálního zabezpečení provedla 480 výplat otcovské poporodní péče. Výplaty byly v celkové výši 2,3 milionů korun.

Jak se otcovská dovolená uplatňuje?

Otcovská dovolená možná není populární z toho důvodu, že muži neví, jak si o ni zažádat. Vše funguje na stejném principu jako nemocenské pojištění, tedy uplatňují ho zaměstnanci u svých zaměstnavatelů. Podklady se České správě sociálního zabezpečení podávají až po uplynutí dovolené, tedy nikoliv před zahájením dovolené.

Otcovská dovolená trvá sedm dní a novopečení tatínkové mohou na dovolenou nastoupit během šestinedělí, tedy v době, kdy novopečená maminka potřebuje s přírůstkem do rodiny nejvíce pomoct.