Odcizili vám auto v cizině? Poradíme, co dělat!
V letních horkých měsících se většina rodin rozhodla jet na dovolenou někam do ciziny. Je ovšem nutné podotknout, že i na dovolené nás čeká řada nečekaných událostí, kterým se opravdu nevyhneme. Mezi nejčastější nepříjemné události patří například krádež na pláži. V tomto případě se bohužel stane, že ztratíme mnoho osobních dokladů, které potřebujeme právě na pobyt v zahraničí, a tak nepříjemné události jsou na světě. Jindy si zase půjčíme auto a zaparkujeme tam, kde nemáme, nebo zkrátka zaplatíme trochu kratší dobu na parkovacím stání. Pokuta je na světě a v zahraničí se opravdu nejedná o částky pohybující se kolem několika set korun. Tam už se bohužel setkáme s pokutami v řádech i tisíců korun.
V horším případě nám však auto může někdo odcizit. Krádeže aut jsou na denním pořádku v mnoha zemích, proto se někdy i my můžeme stát terčem takového gangu, který si touží přivydělat prodejem našeho auta. V tomto případě mnoho lidí neví, co má vlastně dělat. Přinášíme proto rady, podle kterých se máte řídit, když vám auto v cizině opravdu odcizí. Ze všeho nejdřív si však ihned zachovejte chladnou hlavu.
Volejte policii, ale také i pojišťovně
Pokud zjistíte, že vám odcizili vůz, kontaktujte ihned policii. Toto samozřejmě napadne naprosto každého, ovšem na co se zapomíná, je to, že se má kontaktovat i pojišťovna. Odcizení auta byste totiž měli mít pojištěné v havarijním pojištění s krytím právě pro takový případ. Je nutné nahlásit tuto událost nejpozději do čtrnácti dnů od odcizení vozu.
Pakliže by bylo pátrání po voze policií neúspěšné, pak by vystavila dokument Usnesení o ukončení pátrání. Společně s doklady a s klíčky k autu pak následovně odnesete tyto věci pojišťovně a ta vám posléze vyplatí náhradu, a to konkrétně do patnácti dnů od předání všeho potřebného.
Takové situace jsou na denním pořádku, nikoliv pouze jenom v létě při letních dovolených. Často se s takovými nepříjemnosti setkávají ti, kteří jsou na služební cestě.