Finance

Potřebujete finance na byt? Podmínky hypotéky se zpřísňují

Rádi byste co nejdříve bydleli ve vlastním domě nebo bytě a přemýšlíte, jak to zařídit? Nejspíše se vám honí hlavou myšlenky na sjednání hypotéky. Pokud skutečně uvažujete o uzavření hypotečního úvěru, vězte, že jste proti minulým létům v určité nevýhodě. Podmínky se totiž zpřísňují. Jak vypadá situace?

Situace se změnila už v říjnu 2016

Už od 1. října 2016 totiž Česká národní banka upravila maximální výši pro hypoteční úvěr. Zatímco předtím nebyl problém uzavřít úvěr i na celých 100 % hodnoty nemovitosti, od zmiňovaného data ty bylo jenom 95 % (hodnota LTV, Loan To Value). Žadatel o úvěr tedy bude muset mít našetřeno minimálně 5 % z celkové výše ceny nemovitosti, kterou prostřednictvím hypotéky kupuje. Ti, kteří stihli hypotéku uzavřít do 30. září 2016, tedy ještě za starých podmínek, měli výhodu.

Došlo k dalším omezením

V letošním roce ale šla situace ještě dále. K dalšímu zpřísnění došlo od dubna 2017. Podle něj musí mít klienti naspořeno alespoň 10 % vlastích finančních prostředků, aby mohli čerpat úvěr, který je jištěn nemovitostí. Uvedenou hranici, ale nezíská každý. Banky totiž potřebují, aby celkem 85 % jejich úvěrů, které nově poskytli mělo ukazatel LTV v maximální výši 80 %. Takže závěr je takový, že nové hypotéky většinou vyžadují 20 % vlastních úspor.

Mějte rezervu na 3 měsíce

Ovšem lidé, kteří se hypotékami zabývají, upozorňují na to, že i když máte k dispozici úspory ve výši 20 % hypotéky, i tak je třeba si sjednání úvěru promyslet. Co byste měli především zvážit?

  • Máte dostačující příjmy, abyste byli schopni platit splátky úvěru po mnoho let?
  • Pokud ano, nemůže se tato situace v budoucnosti změnit?
  • Platí, že byste měli mít finanční rezervu alespoň na 3 měsíce, která pokryje jak běžný provoz domácnosti, tak i hypoteční splátky. Pokud byste dostali v práci výpověď, tříměsíční lhůta je dost dlouhá k nalezení nové práce.