Podnikání

Skončete boj s prokrastinací

Jistě to znáte – musíte pouklízet celý dům, ale nechce se vám. V kuchyni na vás čeká hromada nádobí, ale nechce se vám ji uklidit, protože si říkáte, že to počká. Místo povinností, které musíte denně udělat, si však hledáte jiné věci, které vás zabaví, ale díky kterým nemůžete udělat to, co máte. Vždyť jistě znáte situace, kdy víte, že musíte pracovat, ale jde zrovna váš oblíbený seriál a bez jednoho dílu, který stejně znáte nazpaměť, se jednoduše neobejdete. Díváte se a díváte, až nakonec zapomenete na to, co jste měli udělat a sledujete televizi dál. To samé platí i v tom případě, že se třeba musíte učit nebo uklízet chodbu, ale najednou máte hrozný hlad a dvacet minut se pouze díváte do ledničky s tím, že čekáte, že na něco najednou dostanete chuť. Takto to opravdu nejde. Ovšem nejedná se o nic, s čím by lidé neměli doposud problémy. Jedná se totiž o jev zvaný prokrastinace.

Choroba? Možná!

Správná definice tohoto dříve naprosto neznámého pojmu je, že se jedná o jakési chorobné odkládání povinností. Právě tato „choroba“ v sobě nese to, proč se nemůžeme dokopat k potřebné věci, proč se vyhýbáme věcem, které bychom měli co nejdříve udělat. Často nám právě prokrastinace brání v tom, abychom žili takovým životem, kterým opravdu chceme žít. Bojovat s ní však není nemožné – jedná se opět pouze o prvotní krok, který musíme podstoupit.

Nejlépe se dostane odpovědi na otázku, jak se dá s nemocí bojovat, v knize nazvané „Konec prokrastinace“. Jedná se o miniaturní knížku, v níž je obsaženo opravdu vše, co potřebujete vědět. Dokonce obsahuje i skvělý návod na to, jak bojovat a následně i vyhrát s tímto pojmem. Do nedávna byl tento pojem naprosto neznámý a nikdo o něm nevěděl. Jeho popularita a míra použití se však zvýšila v posledních dvou letech, kdy na trh přišla právě tato kniha. Lidé neuměli svou lenivost vysvětlit. Pak ale přišel Petr Ludwig, jež najednou ukázal druhou stranu mince. Lidé pochopili, že nejsou líní, ale jen chorobně odkládají své povinnosti.