Voda za poslední léta zdražila o stovky procent. Jak s ní šetřit?

Vodu ke svému životu potřebujeme. Potřebujeme ji na vaření, na hygienu, také na pití. Je to zkrátka něco nepostradatelného v našich životech. Bohužel se nejedná o něco, co by bylo levné. V současné době je voda opravdu enormně drahá, i proto by se s ní lidé měli naučit šetřit. Přece jenom stojí za zmínku fakt, že za posledních dvacet let voda zdražila o rovných osm stovek procent. Už jste tedy rozhodnutí, že s vodou také šetřit začnete? Ulevíte tím svému rodinnému rozpočtu.  

Navíc šetřit s vodou není tak těžké, jak se to na první pohled může jevit. Ve skutečnosti je možné spotřebu vody (a společně s tím i energie) snížit takřka okamžitě. Prvním krokem by měla být výměna zastaralých typů vodovodních baterií za novější a úspornější.  

Neplatíte náhodou i za sousedy? 

Co vám taktéž pomůže rapidně snížit výdaje spojené s vodou je zjištění, jestli náhodou neplatíte i za sousedy. To je tedy problém především lidí, kteří bydlí v paneláku. Těm doporučujeme instalovat si vodoměry, díky kterým se zjistí, kolik vody jaký byt spotřeboval. Při vyúčtování se tak vyhnete dohadování a nemilým překvapením.  

Zkontrolujte si spotřebiče 

Kontrola spotřebičů v domácnosti je další věc, kterou je třeba udělat proto, abyste snížili svou spotřebu vody. Neprotěká vám například záchod nebo nekape kohoutek v koupelně? A co odpad v kuchyni? Není prasklá trubka?  

Investujte do termostatické armatury 

Věděli jste, že existuje zařízení zvané termostatická armatura? Jedná se o termostat, který nastaví požadovanou teplotu daleko rychleji, než jak by to zvládl sám uživatel. Vyhnete se tím ztrátě vody, která by odtekla do odpadu při čekání na teplou nebo horkou vodu. 

Omezovače průtoku jsou taky skvělé 

Vyplatí se také investovat do takzvaných omezovačů průtoku, které umí snížit objem vody, která je distribuovaná vysokotlakovými systémy. Omezovače průtoku umí zajistit, že se do zařízení přivede jenom potřebné množství vody, nikoli víc než se potřebuje