Finance

3 + 1 tipů, jak ušetřit za elektřinu v době zvyšujících se cen 

Stále se zvyšují ceny za energie. Týká se to nejen plynu, ale také elektřiny. Je vůbec něco, co s tím můžeme dělat? Podívejte se na užitečné tipy, se kterými si pomůžete k několika tisícovkám ročně.  

Kontrolujte stav lednice a mrazáku 

I když máte energetickou třídu, kdy bude za písmenem A třeba pět znamínek plus, nebude vám to nic platné, když své spotřebiče nekontrolujete. I drobná námraza totiž dokáže výrazně zvýšit spotřebu. Proto alespoň jednou měsíčně vytáhněte ven všechny produkty, které v lednici a mrazáku skladujete, a odstraňte námrazu nebo přebytečnou vodu na stěnách spotřebiče.  

Jestliže máte spotřebič, který má horší standardy na spotřebu, uvažujte o jeho výměně. Přeci jen je zapojený po celý den i noc, celé roky. V době vysokých cen elektřiny se vám investice do lepší energetické třídy rozhodně vrátí.  

Vypínat počítač, nekompromisně 

To si tak večer řeknete, že byste rádi koukli na svůj oblíbený film nebo seriál. Poté už se vám příliš nechce spotřebič vypínat, tak jej pouze „zaklapnete“ a uvedete do režimu spánku. I takto upravený spotřebič ale stále odebírá elektrický proud, a to do té doby, než jej opět vypnete.  

Raději si vždy nastavte automatické vypínání, když jste příliš vyčerpaní, než abyste mohli počítač vypnout. Spotřebu energie tak dokážete skutečně ovlivnit. 

Sušte prádlo venku 

Použití sušičky stojí sice jen několik korun, ale při opakovaném cyklu, který používáte každý den, se jedná o významný zásah do vašeho rozpočtu. V některých pramenech se uvádí, že jedno sušení prádla vychází i na více než 15 korun. Jste ochotni tuto cenu zaplatit každý den? Nebo si po většinu dnů již budete snažit věšet prádlo venku nebo v prádelně?  

Elektřinu vám ušetří také chytrá práce s potravinami. Vždy si nachystejte den dopředu, co budete vařit. Maso se rozmrazí a doba pečení se zkrátí. Čočka změkne, nebudete ji muset tak dlouho vařit.