Podnikání

Co je evropská společnost a proč si ji založit? 

Pro ty, kteří chtějí rozšířit svou firmu dál do zahraničí, existuje možnost založení evropské společnosti. Co to je a jak na to se dozvíte níže. 

Co je evropská společnost? 

Máte podnik a chcete se dále rozvíjet? Být úspěšný ve více zemích vám vždy přinese úspěch, jméno a pravděpodobně i nějakou jistotu. ES je druh akciové společnosti, která vám pomůže v tomto uspět. Nemusíte tak vytvářet dceřiné firmy ani složitě organizovat síť. To neznamená, že dceřiné firmy mít nemůžete. Naopak bude její zřízení opět jednodušší. Její sídlo si můžete libovolně přemisťovat. Jen musí stále zůstat v jedné ze zemí EU. Význam je především v podmínkách, kdy se můžete přesídlit do země pro úsporu na daních. Vše je jednotné a mnohem jednodušší na organizaci. 

K založení je samozřejmě třeba mít sídlo v EU. Váš základní kapitál nesmí být menší než 120 tisíc eur, což se však může lišit. V České republice je minimální kapitál ekvivalentem eur v českých korunách. Musíte také splňovat alespoň jeden mezinárodní prvek a podnik musí být založený jako právnická osoba. 

Existuje vícero cest 

Založit ji můžete hned několika způsoby, například fúzí. Musí podléhat právu minimálně dvou členských států. Existují dvě metody – splynutí a sloučení. Jedná se o převod jmění a zániku firmy. Další možností je již zmíněná dceřiná společnost. Založena musí být dle práva minimálně dvou států a vytváří se úpisem akcií. 

Pokud vám nevyhovuje ani jeden postup, můžete zřídit holdingovou společnost. Zakládat ji mohou i firmy s ručením omezeným. Tu tvoří buď dva podniky z různých zemí, nebo firmy, které měly alespoň jednu dceřinou firmu v jiné zemi EU. 

V České republice se hodí tato varianta podnikatelům. Například se jedná o problémy, které mají za následek časté kontroly. Úřady v zemi pak nemají vliv na podnik a nemohou tak zabraňovat jejímu chodu a rozvoji. Také se hodí kvůli image, která se stává mnohem důvěryhodnější a v cizí zemi si taktéž určí výhodnější podmínky. Rozvíjet se na mezinárodní úrovni můžete i vy, pokud jste vlastníkem firmy. Stačí dodržovat daný postup.