EET: opravdu se jedná o vraha podnikatelů?
Spekulací kolem evidence elektronických tržeb je nespočet a stále se toto téma řeší. A řešit se bude jistě i nadále. Od devatenáctého ledna je ovšem řešeno v mnohem větším množství, protože zaznamenala nečekaný a vlastně i pozoruhodný úspěch.
Jestliže byste klikli na jakékoliv internetové weby, které se zabývají podnikáním, ať už se jedná o internetový portál Hospodářských novin, webových stránek pro podnikatele nebo jen nejnovější zprávy, dočtete se o mimořádném úspěchu, který s hrdostí oznámil ministr financí Andrej Babiš. Nyní seznámil veřejnost s faktem, že tržby restaurací v prosinci minulého roku dosáhly dvojnásobku než v roce předešlém. Bylo zaevidováno sto devatenáct účtenek a částka činila bezmála dvacet miliard korun. Jednalo se o takřka stoprocentní zvýšení.
EET se ovšem stala také „vrahem“ spousty podnikatelů. Převážně se jednalo o ty, kteří buď neměli peníze, nebo nervy na tuto evidenci. Hroucení podniků ovšem zdaleka nekončí. Během následujících měsíců se připojí další várka živnostníků, kteří musí také započat cestu elektronické evidence tržeb. Jak to potom bude, to nikdo netuší. Převážně kritici jsou nedočkaví, protože už nyní očekávají další přemrštěné výsledky této evidence.
Babiš si chce navíc posvítit ještě důrazněji a důkladněji na dodržování tohoto zákona. Stále má za to, že se EET obchází. V následujících měsících chce zpřísnit kontroly. Již nyní proto apeluje na živnostníky, aby se do evidence registrovali. Ti však nevědí, jak to udělat, protože systém velmi často vypadává. Za prvních šest dní v novém roce měla takřka desetkrát výpadek. Živnostníci tedy váhají. Při zkoušce se zaregistrovat, systém vypadne a poté funguje, avšak s problémy. Jak se k tomu postaví ministr financí, to se jistě dozvíme v brzkých dnech.