Finance

Elektronická evidence padá – jak časté jsou výpadky?

Myšlenka elektronické evidence se z počátku nezdála být zrovna tou správnou, poslední dobou se k ní ale přidává čím dál více věřitelů. Vidina lepšího státního rozpočtu je zkrátka určitým smyslem motivuje k poctivosti. Jenže ani EET není zatím zcela bez chyb. Ministr financí Andrej Babiš sice stále vybízí k registraci více a více živnostníků, ti se ovšem registrovat často nemohou, a to kvůli výpadkům, se kterými se EET potýká od začátku roku.

Už během prvních šesti dní v novém roce 2017 zaznamenala elektronická evidence výpadky zhruba desetkrát. Jednou to bylo dokonce až na dvě hodiny, poté fungovala s problémy. Systém, který tedy sliboval bezproblémovou registraci, najednou potíže představuje.

Na povrch také vyplývají nové vyúčtování. Tržba restaurací v prosinci minulého roku dosáhla až k neuvěřitelnému číslu dvacet miliard korun. Jedná se o stoprocentní navýšení oproti předešlému roku. Ten totiž ukazoval pouze deset miliard korun. Kde se taková cifra vzala a dá se tomuto číslu opravdu věřit? To ukáže jen čas.

Čas taky ukáže, zda se konečně výpadky elektronické evidence tržeb zastaví. Během následujících měsíců se totiž do tohoto fungování mají připojit i ostatní podnikatelé. Celkově jich má být přes dvě stě padesát tisíc. Ministr financí Andrej Babiš je ovšem značně nervózní, již nyní apeluje na druhou vlnu, aby si vyzvedla své autentizační údaje. Doposud si z celkového počtu vyzvedlo tyto údaje pouhých čtrnáct tisíc živnostníků. A to ministra financí asi neuspokojuje.

Co také nerad vidí, jsou pokusy o obcházení tohoto zákona. To bychom ovšem nebyli Češi kutilové, abychom nepřišli na něco, čím si trošku sobě pomoci. Jelikož to Babiš nevidí vůbec rád, v nejbližších měsících plánuje zvýšit a zpřísnit kontrolu této evidence.

Záležitost elektronických evidencí je stále čerstvá a pořád hodně řešená. Během několik dní se kauza opět otevřela díky novým číslům, která se odhalila veřejnosti. Spekulace tedy v blízké době rozhodně neustanou.