Půjčky

Informace k refinancování hypotéky 

Vlastní bydlení je bez hypotéky téměř nemožné získat. Následně je dobré po době fixace popřemýšlet nad možností refinancování hypotéky. Není to přitom nic složitého.  

Refinancováním hypotéky můžete ušetřit 

Refinancování vaší půjčky na bydlení je jinými slovy splacení této hypotéky pomocí nového hypotečního úvěru, který si sjednáte u jiné banky. Zde je nabízena výhodnější úroková sazba, nebo mnohé další výhody. Když se tedy blíží donec doby fixace u půjčky na bydlení, je možné si najít vhodnější produkt u konkurenční banky.  

Musí vaše banka s refinancováním souhlasit?  

Mnoho lidí přemýšlí o tom, zda je k refinancování nutný souhlas stávající banky. Tak to ale rozhodně není. Stačí jen svou bankovní instituci informovat včas a informovat ji o tom, že se chystáte váš úvěr na bydlení refinancovat. Informaci je dobré předat nejpozději 30 dnů před tím, než vám skončí doba fixace hypotéky.  

Budu platit penále? 

Další obava, která mezi lidmi ohledně refinancování koluje, je nutnost platit vysoké penále z důvodu odchodu ke konkurenci. To ale neplatí. Když se rozhodnete pro to, že budete stávající úvěr refinancovat, banka nemá právo vám účtovat poplatky nebo pokuty. Nemusíte se tedy obávat, že byste platili penále nebo ušlý zisk stávající bance.  

Budu doplácet úroky? 

Mnoho lidí se také obává toho, že při přechodu k jiné bance budou povinni doplácet úroky. Ani toto se ale nekoná. Žádné zpětně placené úroky se konat nebudou. Pouze si převedete svůj úvěr k bance, která vám nabídne lepší podmínky.  

Budeme refinancovat jen na konci fixačního období?  

Refinancování hypotečních úvěrů, které se sjednaly od prosince 2016, je nyní snadnější. Změnit banku se tak vyplatí i v době mimo fixaci. Nyní se tak vyplatí hypotéku splatit pomocí jiného úvěru i mimo období klasické fixace. Budou vám účtovány administrativní a nutné náklady, které by neměly přesáhnout částku v řádech stokorun nebo tisícikorun.  

Refinancování hypotéky se vám vyplatí v mnoha případech.