Finance

Jak se změnily důchody v novém roce?

Neustále se o tom mluvilo a už je to tady – nový rok a s ním přišlo samozřejmě mnoho změn. Ke změnám se řadí například řada finančních změn, a to konkrétně zvyšování důchodů. U důchodů na chvilku zůstaňme, jelikož právě důchody se s příchodem nového roku krapet pozměnily. Jak? 

Tou hlavní novinkou je, že se důchod od letošního ledna opět zvýšil, a to o rovných devět set korun měsíčně. Pokud tedy pobíráte v České republice starobní, invalidní nebo pozůstalostní důchod, zvedne se vám minimálně o 371 korun. Podle posledních statistik si tak přilepší skoro tři miliony lidí, kteří v České republice pobírají jeden ze zmiňovaných důchodů, tedy buď starobní, nebo invalidní či pozůstalostní.  

I když se však jeví zvyšování důchodů jako skvělá věc, pravdou je, že důchodci si nijak nepřilepší. Bohužel se nevidí to, že od letošního ledna také výrazně vzrostou ceny takřka všeho, co k životu potřebujeme.  

Na důchody se vydá přes půl bilionu 

I když se tedy neupozorňuje na zvyšování všeho ostatního, důchody letos vzrostly. Podle dostupných informací se letos poprvé vydá jenom na důchody přes půl bilionu korun. Bude se jednat o vyplacení větší částky než vloni, konkrétně na důchody půjde o sedmatřicet miliard více, než tomu bylo vloni.  

Možná si pokládáte otázku, kolik bude přidáno vám? Výše vašeho navýšení se odvíjí od výše penze. Pokud máte méně jak třináct a půl tisíce, dostanete s největší pravděpodobností méně korun než zmiňovaných devět stovek. Lidé, kteří mají pod osm tisíc korun, získají přilepšení v přibližné částce šest set korun. Pakliže dostáváte dvanáct tisíc na důchodu, přibude vám měsíčně něco málo přes osm set korun.  

Od ledna stoupl také sirotčí a vdovský důchod 

Kromě invalidního, starobního nebo pozůstalostního důchodu vzroste také důchod sirotčí nebo vdovský/vdovecký. Co se však nemění, jsou podmínky, za jakých lze oba důchody pobírat. Zatímco vdovecký/vdovský důchod pobírají manželky nebo manželé jen po dobu jednoho roku od úmrtí partnera, partnerky, na sirotčí důchod mají nárok ty děti, které jsou nezaopatřené.