Finance

Jak vyžít z jednoho platu? Aneb když jeden přijde o práci v

Aktuální ekonomická situace není dobrá a uvědomují si to prakticky všechny domácnosti. A tak se snaží šetřit, protože právě úspora financí může vést k jejich budoucí spáse. Nikdo totiž neví, kdy přijde o práci, případně jak velké bude zdražování nejen potravin, ale samozřejmě také energií. Pokud ve vaší rodině už došlo k tomu, že jeden z živitelů rodiny „odpadl” vlivem zdravotních problémů nebo ztráty zaměstnání, nabízí se otázka, jak z jednoho platu tedy vyžít.  

Nejdříve si ve financích udělejte pořádek 

Velkým problémem toho, že lidé z jednoho platu vyžít nedovedou je, že nemají ve svých penězích pořádek. Mají v nich spíše zmatek a často platí i za to, co reálně nevyužívají, nepotřebují, nechtějí. Proto těsně před tím, než začnete šetřit nebo jinak vynakládat s těmi penězi, je nutné dostat je pod svou kontrolu.  

V nejlepším případě si udělejte soupis výdajů a příjmů posledního roku a zhodnoťte vývoj v jednotlivých měsících. Zjistěte, kolik vás celkově vychází domácnosti a jak vysoké je pojištění, případně jak vysoké jsou všechny výdaje, které platit musíte. Ty ostatní zvažte vlivem výše příjmu. 

Je načase se do toho pořádně opřít 

Pokud vám dělá velký problém to, že nemůžete vyjít, měli byste se do toho pořádně opřít. Existují brigády nebo jiné možnosti přivýdělku, případně můžete využít nejrůznějších sociálních dávek, které se týkají například neúměrného zdražování energií.  

Velký pozor si dejte na klasické půjčky, které rozhodně nejsou východiskem ze situace. Další splácení by vás z dlouhodobého hlediska jenom vyšlo draho, navíc byste byli vázáni a riskovali byste, že byste jednoho dne přišli úplně o všechno, nejen o práci.  

Minimálně třetina příjmu stranou 

I když to z jednoho platu jde opravdu stěží, přesto se vyplatí odkládat si část peněz stranou. V normálním případe, kdy dva vydělávají, se říká, že se má odkládat zhruba třetina, u jednoho je však dobré, aby to bylo alespoň 10 % z celkového příjmu.