FinancePůjčky

Koupě vlastního bydlení opředená řadou pastí. Na co si dát pozor?

Koupit si vlastní bydlení – krok, ke kterému se schyluje v nejedné domácnosti. Bohužel se mezi námi najdou ti, kteří jdou do koupě naprosto po hlavě a kteří nechtějí čekat ani minutu. A s tímto krokem se nese jedno – chyby, kterých posléze litujeme. Třeba nezjištění skutečného právního a technického stavu bytu. Nebo nevhodně provedená rezervační smlouva, která vlastně nepotvrzuje nic, na čem se prodávající a kupující shodli. A tento seznam bohužel má mnoho dalších položek. 

Nulová kontrola smluvní dokumentace 

Koupě bytu je opředená mnoha dokumenty, nejen rezervační smlouvou. Každý kupující by si proto měl zkontrolovat i další smluvní dokumentaci, kterou společně s prodávajícím dojde. Zejména platí, že se nesmí podepisovat nic, co jste si předem nepřečetli. Dbejte především na čtení malých, drobných písem pod čarou.  

Rozhodně neplatí, že to, co projde realitní kanceláří, se číst nemusí. Opak je v tomto případě pravdou a spíše platí, že i tomuto věnujte svou pozornost. Ať už se realitní kancelář jeví sebevíc spolehlivě a férově, nakonec takovou být nemusí. 

Družstevní byty = závazek 

Vybrali jste si družstevní byt, kterému jste dali přednost před bytem v osobním vlastnictví? Nezapomínejte na jedno – družstevním bydlením si kupujete především závazek. Pokud se uchýlíte k tomuto kroku, zjistěte si, jaké budou vaše povinnosti a poměry v družstvu. Samozřejmě se informujte i o právech, které se vás jako družstevníka budou týkat. 

Družstevní byt může být opředen mnohými poplatky nebo třeba nutností, abyste vůbec mohli danou nemovitost pronajmout. Zkrátka a dobře – nemáte v tomto svobodu. 

Složení rezervačního poplatku 

Složit rezervační poplatek – to není nic nezvyklého. Je to zkrátka taková pojistka, že vám nemovitost nevyfoukne někdo jiný, kdo přijde po vás a komu se nemovitost také zalíbí stejně jako vám. Pokud se však rozhodnete si tímto stylem pojistit budoucí bydlení, mějte to podvázáno rezervační smlouvou nebo jakýmkoli jiným papírem, který předání peněz a vytvořenou rezervaci stvrzuje a k němuž jsou přiloženy podpisy obou stran. Tím předejdete možným nemilým scénářům.