Půjčky

Lidé a půjčky – proč na ně přistupují?

Je povánoční čas. Tržby ve velkoobchodech, hračkářstvích, knihkupectvích a jiných obchodech zaznamenávají nízké tržby. Není se ani čemu divit, vždyť do výplat ještě nějaký ten čas zůstává a lidé musí platit poplatky, které se nahrnuly na začátek měsíce. Velkoobchody ovšem s takovými ztrátami počítají, měly přeci nadmíru velké zisky před Vánoci. Ty z velké většiny pokryjí lednové ztráty. Sice s touto situací počítaly podniky, ovšem lidé si před vánočními svátky neuvědomovali, že v lednu (díky nadmíru štědrému Ježíškovi) nebude na zaplacení základních poplatků.

Jestliže jste se ocitli v takové situaci, kdy vaše peněženka trpí anorexií a nemůže se z ní stále vyhrabat, přemýšlíte nad půjčkou. Úřady, plynárenské společnosti i elektrikáři vás uhánějí, abyste zaplatili požadovanou měsíční zálohu. Hrozí exekucí, odstřihnutím od elektriky či vody. Dostáváte se proto do úskalí a přemýšlíte, co máte dělat. Půjčit si od sourozenců bude ta nejlepší volba, ale oni jsou po Vánocích rádi, že zaplatí své záležitosti a povinnosti. Požádat partnera nemůžete, protože i on není zrovna při penězích. Vás ovšem tíží čas. Požádat rodiče – to nepřichází v úvahu. Máte přeci svou hrdost.

Jelikož nepřenesete přes srdce to, že byste si museli půjčit od rodičů, rozhodnete se přistoupit k půjčce. Najednou si přičichnete k tomu koloběhu peněz, k tomu rychlému získání peněz (dá se říct) na cokoliv. Málokdo si zachová chladnou hlavu a zůstane pouze u té jedné jediné půjčky.

Lidé tedy na půjčky přistupují zejména z důvodu nedostatku financí, jak zřejmé. Častokrát se jedná však o půjčky na věci, které nemusí nutně mít. Touží po nich, proto se rádi stanou členem komunity lidí, kteří se už navždycky zamotají do úvěrů, úroků a splátek. Poté brzy přijde čas, kdy půjčku začnou splácet půjčkou. A to opravdu za ponechání hrdosti (která se stejně při půjčování od bank vytratí) nestojí. Půjčky dokážou být zrádné, proto nevstupujte zbytečně do jejich spárů. Vždy jde všechno vyřešit zcela jinak.