Půjčky

Máte více půjček a nezvládáte je splácet? Řešením je konsolidace

Když hledáte vhodnou půjčku, velmi dobře se rozmýšlejte. Zbrklé a neuvážené rozhodnutí by se vám mohlo vymstít. Položte si otázku, zda budete schopni splácet daný úvěr. Z jakých příjmů budete splátku krýt? Je ten příjem jistý? Nemůže ho nic ho ohrozit? Co budete dělat, když vám nečekaně vypadne příjem? Jaké jsou u půjčky sankce, pokud ji nebudete splácet? Je možné si domluvit splátkový kalendář? Na tyto otázky je třeba znát odpověď.

Můžete úvěry sloučit do jednoho

Uzavřete-li více úvěrů, které třeba nebudou jenom nárazové a krátkodobě, budou se vám ve vašem rozpočtu měsíc co měsíc sčítat částky, které nezbytně musíte vydávat. Může se stát, že narostou do výše, která už bude pro vás ohrožující. Rozpočet bude velice napjatý, právě kvůli těmto neuváženým úvěrům. Budete ve stresu, zda zvládnete všechno zaplatit. Jak z takové zapeklité situace ven? Řešením je konsolidace půjček. Máte-li víc dlouhodobých půjček, je lhostejné, zda jde o půjčky bankovní či nebankovní, můžete je sloučit do jedné. Výsledkem je, že místo dvou či tří splátek platíte pouze jednu. Ušetříte tak na poplatcích spojených s vedením úvěrového účtu, mohou se vám snížit splátky. Uvedený krok pro vás bude výhodný. Najednou získáte ve svém rozpočtu každý měsíc určitou rezervu, kterou můžete využít na jiné účely, nebo ji třeba dávat stranou.

Pozor na skrytá nebezpečí

Ovšem ne vždy je konsolidace řešením. I tady totiž na vás číhají různá skrytá nebezpečí. Ve skutečnosti je celá řada faktorů, které mohou zdánlivě velmi výhodnou konsolidaci půjček značně prodražovat. Například se může stát, že předčasné splacení úvěru může být zpoplatněno (řada společností už tyto praktiky opouští, ale nemusí to tak být u všech). Dále je určitým rizikem, že se sice sloučením půjček sníží splátka, ale doba splácení se prodlouží. Potom vlastně zaplatíte ty samé peníze, jenom rozložené do delšího časového úseku. I tak to ale může být pro vás výhodnější, protože to tolik nezatíží váš rodinný rozpočet.