Finance

Malé byty jako investice, velké k žití – to je myšlení Čechů

Vzít si hypotéku je aktuálně velmi problematické, protože je hypotéka těžko získatelná. Přece jenom Češi se v poslední době zapsali do historie tím, že si sice s oblibou půjčují, ale už tak lehce nesplácejí, což je právě to, proč banky nechtějí půjčovat. Získat devadesátiprocentní hypotéku je naprosto nemožné, a tak se musíme spokojit s tím, že si vezmeme pouze osmdesátiprocentní hypotéku, která bohužel musí stačit. U řady lidí je však hypotéka pouze prostředek k přivydělání si, protože většinou se zaměřují na menší byty, které pro ně budou představovat investici, díky které z počátku hypotéku splatí a díky které posléze splatí i další hypotéku, která jim poslouží na koupi mnohem většího domu, kde budou žít. Češi jsou v poslední době velmi ekonomicky a investičně založeni.

Jaký je tedy aktuální trend ve světě investicí?

Každý Čech si uvědomuje, že pokud budou spořit na spořicí účty, bohužel nikdy nedosáhnou zvýhodnění peněz, protože právě na spořicích účtech inflace sní většinu našich úspor. Proto se většinou zaměřují na to, aby spořili do šuplíku, kde se jim sice peníze nezvýhodní, přesto jich ani neubude. Nyní se však rozhodli investovat, a to do nemovitostí, protože právě nemovitosti jsou zlatý důl, jelikož jejich cena stále aktuálně stoupá, což je znát především na ceně pronájmů a na podobném.

Ostatně v poslední době se v Česku rozeběhl jakýsi trend, který říká, že lidé z počátku kupují menší byty, zhruba o rozloze 1+1, 2+kk nebo 2+1, které však mají za účelem pronájmu, kdy jim ten pronájem splatí hypotéku, následně však byt prodají, a tak jim poslouží jako jakási investice, protože během těch let se cena nemovitosti vyšplhá k obrovským číslům. Poté si koupí byt větší, který poslouží jako domov, v němž chtějí žít. Jedná se už většinou o velké byty, které jsou většinou o větších rozlohách nebo například o domy či teprve pozemky, na nichž vznikne jejich vysněný dům.