Finance

Mýty o stavebním spoření. Vyvraťme si to, co koluje mezi lidmi

Rozhodli jste si zřídit stavební spoření? V takovém případě se můžete setkat s celou řadu mýtů, které o stavebním spoření pojednávají. V současné době je stavební spoření opravdu největší trend mezi lidmi, možná i právě proto vzniká celá řada nejrůznějších mýtů a taky pověstí. Vyvraťme si to, co mezi lidmi koluje dnes a denně a zjistěme tak vše důležité o stavebním spoření.  

Podle dostupných informací je stavební spoření v České republice už přes pětadvacet let. Jedná se o velice oblíbený produkt, kolem kterého však koluje celá řada nesmyslů a mýtů. Vybrali jsme několik z nich, které vás možná v minulosti mohli zmást nebo s nimiž jste se mohli setkat.  

Když stavební spoření, tak peníze šest let za mřížemi 

Mnozí lidé se domnívají, že pokud si sjednají stavební spoření, rázem na uložené peníze až šest let nedosáhnou. Pravdou ale je, že na peníze sáhnout můžete, jen byste v případě sáhnutí na peníze v šestileté lhůtě přišli o státní podporu, která by vám byla připsána. Samozřejmě každé stavební spoření má své jisté podmínky, ale většinou platí, že už po dvou letech můžete čerpat úvěr ze stavebního spoření.  

Nemůžu spořit svým vnoučatům 

Tak to už také není pravdou. I svým vnoučatům můžete spořit, a to už od jejich narození. Je však třeba, aby stavební spoření založil jejich zákonný zástupce. Přispívat pak do stavebního spoření mohou naprosto všichni, kdo o to má zájem, a to jak rodiče, tak například právě zmiňovaní prarodiče.  

Za stavební spoření nekoupím chalupu 

Mýlíte se, pokud se domníváte, že si za stavební spoření nekoupíte třeba chalupu. Za vybrané peníze si posléze můžete koupit naprosto cokoliv. Pokud si však budete chtít vzít úvěr ze stavebního spoření, musí mít kupovaná nemovitost číslo popisné. To je stanovená podmínka.