Finance

Jak naučit děti hospodařit s kapesným?

Pokud vaše dítě chodí na střední školu, je samozřejmé, že by mělo dostávat kapesné. Většinou se dává několik stovek na týden, ale v poslední době se ukazuje, že studentům taková výše kapesného jim nestačí. Je to zvláštní, protože dříve studentům stačila stokoruna za týden, kterou stejně prošustrovali například za cigarety, ale nyní je to jiné. Nyní je asi utrácet moderní.

Většinou se tedy rodiče setkají s návrhy od svých ratolestí, které je prosí o navýšení kapesného. Je to však zbytečné, protože zanedlouho přijdou děti znovu, aby si zažádali opět o navýšení kapesného a tak to půjde bohužel neustále dokola. Jenom někteří rodiče si uvědomí, že jejich děti neumí hospodařit a rozhodnou se zakročit.

Existuje hned několik způsobů, jak donutit své dítě hospodařit. Je jich opravdu hodně, jenom si stačí vybrat. Mezi ten nejosvědčenější způsob patří to, že jim pořídíte jejich vlastní kartu. Zprvu budou děti velice nadšené, že mají svou vlastní kartu a mohou své výplaty z brigád posílat na ni, ale na druhou stranu se naštvou, když jim řeknete, že jim kapesné budete posílat na měsíc, tedy jednou měsíčně.

Jaká výše kapesného by měla být?

Abyste své děti naučili hospodařit, mělo by kapesné obsahovat obědy (pokud je dítěti neplatíte) a dále také dopravu. Spočtěte si, kolik doprava vyjde, a podle toho se zařiďte. Obvykle bývá kapesné ve výši osmnácti set, pokud za autobus dají měsíčně pětistovku a další pětistovku za obědy. Děti se tak budou muset naučit hospodařit, protože jim rozhodně zdůrazněte, že jiné peníze za daný měsíc nepřijdou a nedostanou.

Vy si zadejte trvalou platbu ve vaší bance a budete mít vystaráno. Nebudete se tak muset starat o to, jestli máte nebo nemáte vybrané na kapesné pro vaše dítě a tak podobně.

Nejdříve to bude krize, poté si zvyknou

Nejdříve se budou děti potýkat s tím, že budou chtít všechno utratit, ale později se naučí takto žít a budou uvažovat ekonomicky. Je to jenom otázka času, tím si můžete být jisti.