Podnikání

OSVČ a podnikatelský účet. Je opravdu zapotřebí?

Osob samostatně výdělečně činných se mezi námi najde celá spousta. Zatímco někdo má živnost sjednanou jenom jako vedlejší činnost, jiný jako hlavní. Ať už patříte do první či druhé skupiny, možná jste si někdy pokládali otázku, jestli musíte mít podnikatelský účet či jestli vám stačí osobní. Pojďme si zodpovědět tento dotaz, který mezi drobnými podnikateli koluje už nějaký ten pátek.  

Podnikatelský účet není podmínkou 

I když jste se se založením živnosti zařadili mezi podnikatele, nemusíte si podnikatelský účet zřizovat. Stačí vám pouze běžný účet pro občany, který máte pro své soukromé účely. Osoby samostatně výdělečně činné si zřizují podnikatelský účet především proto, aby oddělili své osobní finance od podnikatelských. Čili aby ve svých financích měli trochu jasněji. 

To se vyplatí zejména v případě, pakliže dostáváte pravidelně nějaké finanční dary od rodičů nebo že si sem tam přivyděláte “na černo”. Díky tomu, že budete mít dva účty, můžete tyto příjmy stranou ponechat na běžném účtu, příjmy z podnikání si zase můžete vyplácet pouze na podnikatelský účet.  

Podnikatelský účet má řadu benefitů 

Ono oddělení soukromých a podnikatelských transakcí je z dlouhodobého hlediska zkrátka výhodnější. Snáze si také budete evidovat podnikatelské transakce. Na jednom účtu se vám budou hromadit veškeré příjmy, které jsou předmětem daně, a náklady, které jsou daňově uznatelné.  

Mít oddělené účty je také praktičtější i ve vztahu k finančnímu úřadu. V případě kontroly se vám nikdo nebude přehrabovat ve vašich soukromých financích. Nikdo nebude zjišťovat, proč vám někdo poslal stokorunu či tisícikorunu jen tak bez faktury.  

Svůj podnikatelský účet je však třeba na daném finančním úřadu zapsat. To pak bude předmětem případné kontroly, z něj bude úřad vyžadovat výpis.