Podnikání

Rusko středem pozornosti českých firem

České firmy prožívají zajímavé období, během kterého bohužel musí řešit nejrůznější situace, které pro ně nejsou ve velké míře zrovna příjemné. Většinou se potýkají s nedostatkem pracovní síly. Nezaměstnanost je sice na nejnižší úrovni za posledních devět let, ale bohužel pracovníků není. Mnoho lidí odcestuje za lepšími pracovními příležitostmi do zahraničí, kde se dočká sice většího platu, ale také mnohem vyšších cen. Je nutné zmínit i to, že mnozí lidé využívají především možnost sezonních prací, které je vážou jenom na určitou dobu – nikoliv na několik let. Sezonní práce totiž zanedlouho skončí, a tak pak bude zaměstnanců zase habaděj. Do té doby se však společnosti musí rozhodnout, jak budou aktuální situaci řešit. Přece jenom nemůžou čekat půl roku na zaměstnance, během té doby by klidně mohly krachnout. Není se tedy čemu divit, když do svých firem kupují roboty a stroje, které jim pomohou na chvilku zachránit plynulost výroby.

Ostatně v dalším kroku se starají firmy především o své partnery a obchodní spolupracovníky. Přece jenom chtějí obchodovat s takovou zemí, která je pro ně výhodná. Sledují tak aktuální statistiky, které pojednávají o výhodném dovozu a vývozu. V poslední době se ukázalo, že není zrovna výhodné vyvážet své zboží do evropských zemí. Zde vývoz vzrostl o tři procenta.

S kým je výhodné obchodovat?

Obchodování je však výhodné zejména s Ruskem, proto se není čemu divit, když společnosti začaly obchodovat právě s touto velmocnou zemí. Zde vývoz vzrostl zhruba o devět procent. Oproti obchodování s Čínou je to však minimum – v tomto případě vzrostl vývoz o třicet procent. Rusko je však díky aktuální ekonomické situaci výhodnějším partnerem, i když podle statistik je výhodnější Čína. V konečném důsledku s Ruskem však ve větší míře obchodují hlavně ty firmy, které s touto zemí obchodovaly už dříve.