Finance

Soběstačnost vám pomůže zkrotit výdaje v domácnosti 

Být soběstačný samozřejmě nelze stoprocentně. I tak toho ale můžete udělat skutečně mnoho, aby se vám podařilo udržet rodinný rozpočet na uzdě. Na co se zaměřit? Co zvládnete i v malé domácnosti?  

Upcyklace 

Upcyklace se pro mnohé lidi stala doslova životním stylem. Zatímco některé osoby si kupují drahý nábytek u nadnárodních řetězců, jiní se snaží využít svou kreativitu k tvorbě vlastního domova. Dokonalý zahradní nábytek si tak sestavíte z několika obyčejných palet, které k sobě spojíte a poté je ošetříte impregnační barvou.  

Pomocí upcyklace ale dokážete vdechnout mnoha již nepotřebným předmětům zcela nový život. Příklady? Ze starého hrnku vytvoříte překrásný květináč, staré jízdní kolo se stane výborným stojanem pro sezónní dekorace na vaší zahradě. To vše vás stojí pouze čas.  

I potraviny lze upcyklovat 

O tom, že lze využít odpad z domácnosti ve svůj prospěch, jste již možná slyšeli. Díky vermikompostéru si můžete snadno vyrobit kvalitní půdu i zálivku pro své rostliny a plodiny. Využívat můžete i zbytků – vypěstujte si například nové plodiny z pecek a jadérek zeleniny a ovoce. Zužitkujte slupku některých plodů. Třeba kůra z ananasu představuje vynikající tip na výborný čaj doplněný zázvorem.  

Chytrá zahrádka 

I na malém prostoru se vám podaří vypěstovat hodně dobrot. Třeba na malém balkóně se bude výborně dařit nejen rajčatům, ale také bylinkám a jahodám. Mnoho lidí pěstuje také hrášek a fazole. Na parapetu se zase bude dařit pažitce, bazalce, nebo čerstvému zdroji petrželky. I tento zdánlivě malý krok vám zajistí soběstačnost.  

Bydlíte v rodinném domě? Popřemýšlejte o malém kurníku pro pár slepiček. Otevírání a zavírání kurníkových dveří se dá dnes řešit pomocí appky. Dodáte vodu, zob a výběh pro své slepice a máte domácí vajíčka. Navíc ještě více zužitkujete biologický odpad z domácnosti.