Finance

Až sedm tisíc korun, tolik Češi proflákali v práci před Vánoci

Předvánoční čas se nesl nejen v hektickém duchu, ale také ve velmi lenivém duchu. Lidé nestíhali nakupovat vánoční dárky, nestíhali uklízet ani péct cukroví, kromě toho se také v práci značně nudili, jelikož už byli naladěni do té pravé vánoční atmosféry. Nikoho tedy nepřekvapilo, když se ukázalo, že Češi před Vánocemi v kancelářích takzvaně “proflákali” neuvěřitelných sedm tisíc korun. Jinými slovy lze tedy říct, že Češi před Vánocemi v práci proflákali díky svým soukromým aktivitám 48 minut denně, a to nejčastěji nákupem dárků, výběrem dovolené nebo sledováním různých multimédií.

Zaměstnanci pracující u počítače měli před vánočními svátky co dělat, aby se nevěnovali tomu, co potřebují oni sami. Tedy aby se nevěnovali hledání vánočních dárků nebo aby nehledali dovolenou, která je brzy čeká. I když se někdy snažili takzvaně “neprokrastinovat”, ne vždy to šlo, což ostatně potvrzuje i fakt, že Češi proflákali zmiňovaných sedm tisíc korun.

Pokud bychom měli loňský prosinec porovnat s prosincem roku 2017, řekli bychom, že proflákány čas se podstatně prodloužil. Letos se proflákalo sedm tisíc korun, předloni to bylo o šestnáct stovek méně.

Okrajování pracovní doby je podle všeho trend dneška

Jedná se o takzvané okrajování pracovní doby, což je podle všeho hit dneška. Lze také říct, že tento trend aktuálně dosahuje svého vrcholu, denně podle všeho promrháme více jak třiadvacet minut.

Co Češi během této doby dělají?

Jak jsme zmínili, před vánočními svátky se lidé zaměřovali na nákup vánočních dárků nebo na výběr dovolené. Kromě toho se však zaměřují na nakupování obecně nebo si čtou osobní zprávy, které by měly počkat. Hodně se čtou také aktuality ze světa zpravodajství či se sledují multimédia, jak jsme zmínili.

Jak tomuto plýtvání času předcházet?

I když je okrajování pracovní doby hit dneška, lze mu předcházet, a to zejména pravidelným dohledem. Když bude zaměstnanec pod kontrolou, zaměstnanec si to nebude dovolovat. Mnohé firmy to začaly řešit tak, že začaly elektronicky monitorovat počítače zaměstnanců.